Jesienne gruszki – smak końca ciepłych dni

Pierwsze dni jesieni, w  jej pięknym, złotym wydaniu to przede wszystkim obfitość owoców.  Dojrzałe jabłka, śliwki, pomidory, dynie i wiele innych zdobią kuchnie i stoły, nierzadko służąc też jako jesienne dekoracje – wszak są nie tylko smaczne, ale i nadzwyczaj dekoracyjne.

Pośród tych jesiennych skarbów wyróżniają się kapiące złotem i sokiem – gruszki.

 

W syropie, cieście, z alkoholem. Zapiekane, gotowane w winie, z miodem. W postaci nalewek, ciast, cukierków. Gruszki rządzą, bez względu na to, co same o sobie myślą, jak ta z dziecięcej piosenki „Do doktora ogrodnika przyszła gruszka. Ja doktorze chce być szczupła jak pietruszka. Chce wyglądać jak modelka – wydętego nie mieć brzuszka”, żali się gruszka, tymczasem ten wydęty brzuszek to samo sedno smaku.

 

Jak twierdzą specjaliści, najlepsze gruszki rosną na drzewach starych, co najmniej  kilkudziesięcioletnich odmian.  Jednak mało kto jeszcze ma dostęp do takich skarbów, więc należy się cieszyć tym co dostępne. A jest w czym wybierać!

 

Klapsy, Lukasówki, Komisówki, Konferencje, Bery, Bonkrety – wszystkie kuszą smakiem, zapachem i soczystym miąższem. Jedna są doskonałe do jedzenia na surowo, inne do przetworów.  Bez względu na odmianę, gruszka to bogactwo dobroczynnych składników. W 100 g owocu znaleźć można aż:

 

Wodę, która stanowi 84,0 g., tłuszcze 0,3 g., białka0,5 g., węglowodany 13,0 g, witamina B1 0,03 mg, B2 0,03 mg, B6 0,015 mg, C 7 mg, karoten 0,0053 mg, sód 2,1 mg, potas 130,0 mg, magnez 7,8 mg, wapń 10,0 mg, fosfor 15,0 mg a żelazo 0,26 mg, bor i jod występują w śladowych ilościach.

 

Gruszki są doskonałe do tworzenia musów i przecierów, które osłodzą zimowe wieczory. W wersji wytrawnej nadają się do mięs, szczególnie drobiu, a słodkiej do ciast i deserów.  Gruszki w occie, czy syropie? Jedne i drugie pozwolą na zachowanie wartości odżywczych tych fantastycznych owoców, a dodawać można je zarówno do potraw słonych, jak słodkich,. Czy też jeść jako samodzielny deser lub przekąskę.

 

Gruszki są, bowiem, nadzwyczaj uniwersalne. Jednak i one mają swoją ciemną stronę. Są bogate we fruktozę i błonnik, więc nadmierne spożycie może przyprawić o bóle brzucha, niestrawność i biegunkę. Te wspaniałe owoce niestety nie są polecane dla diabetyków. Ich spożycie może powodować znaczne skoki glukozy we krwi.

 

Natomiast są wskazane dla kobiet ciężarnych i planujących potomstwo, ponieważ zawierają wysokie stężenie kwasu foliowego. Dzięki wysokiej zawartości potasu gruszki wspierają walkę z wysokim ciśnieniem tętniczym i wspomagają pracę serca, a także chronią przed udarem. Zawarte w nich witaminy AC i mogą zaś zredukować ryzyko zachorowania na nowotwory. Gruszki mogą również wspomagać leczenie niektórych schorzeń tarczycy, zapobiegać zaparciom czy biegunkom.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię