Aktynolit – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Aktynolit to minerał z grupy amfiboli, jest krzemianem wapnia, magnezu i żelaza. Jest półproduktem w serii roztworów stałych między tremolitem bogatym w magnez, a bogatym w żelazo ferro-aktynlitem.

Krystalizuje się w układzie jednoskośnym, często w postaci skupień włóknistych. Niekiedy tworzy twardą, zbitą skałą o zielonym kolorze, w różnych odcieniach. Występuje w skałach metamorficznych, takich jak aureole kontaktowe otaczające schłodzone inwazyjne skały magmowe. Występuje również jako produkt przemiany wapieni bogatych w magnez.

Minerał ten charakteryzuje się gładkim złamaniem, wysoką kruchością, średnią twardością, doskonałym rozszczepieniem i odpornością na kwasy. Włóknisty aktynolit jest jednym z sześciu uznanych rodzajów azbestu, włókna są tak małe, że mogą dostać się do płuc i uszkodzić pęcherzyki płucne.

Po raz pierwszy badania nad aktynolitem przeprowadzono w 1794 roku, późniejsze badania pozwoliły na sklasyfikowanie poszczególnych jego odmian, niektórzy badacze twierdzą, że nazwa „aktynolit” w odniesieniu do minerału jest nieaktualna, wskazując na istnienie szeregu aktynolitu jako grupy minerałów.

Nazwa aktynolit pochodzi z języka greckiego – „aktis” co oznacza „promień”. Niektóre formy aktynolitu są używane jako kamienie szlachetne, np. nefryt i jadeit. Występuje na terenie całego świata. Największe złoża znajdują się w Rosji, Chinach, Kanadzie, Nowej Zelandii, Afryce, Włoszech, Tanzanii, Indiach, Szwajcarii, Słowacji.

 

Już w czasach starożytnych aktynolit znany był w kręgach magów, szamanów i czarowników. Związany by z okultyzmem, wykorzystywano go w różnego rodzaju inicjacjach i rytuałach. Mieszkańcy Afryki wykorzystywali go aby rozpoznać oszustwo, wierząc że błyśnięciem wskaże kłamcę.

W Chinach znalezienie aktynolitu i przyniesienie go do domu wróżyło nieszczęście – według ich przekonań kamień pochłaniał energię właściciela i przejmował jego los. W Rosji, w szczególności w Uralu gdzie znajdują się jedne z największych złóż, wierzono, że znalezienie aktynolitu przyniesie uznanie, szczęście i bogactwo. Uważany był za symbol mądrości, ambicji, odwagi, przyzwoitości oraz lojalności. Dziś polecany jest przez ezoteryków do stosowania jako talizman każdemu, kto chce dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu.

Aktynolit posiada właściwości lecznicze, można stosować go w leczeniu chorób skóry – szczególnie tych ciężkich. Z powodzeniem można go wykorzystywać przy wysypkach, łuszczycy, łupieżu, owrzodzeniach, trudno gojących się ranach, stanach zapalnych.

Idealnym rozwiązaniem będzie oprawienie kamienia w srebro ponieważ w interakcji z tym metalem właściwości kamienia są kilkukrotnie wzmacniane. Aktynolit ma również ogólnie korzystny wpływ na funkcje życiowe organizmu, poprawia pracę serca i zdrowie naczyń krwionośnych, leczy również niektóre choroby układu oddechowego, jelit, kości i stawów.

Zielone kryształy aktynolitu stosuje się również w leczeniu łagodnych zaburzeń psychicznych oraz dla przywrócenia duchowej harmonii. Aktynolit jest szczególnie polecany osobom zaangażowanym w badania naukowe oraz uczniom. Są pomocnikami w podejmowaniu decyzji i wyznaczaniu celów. Powinny z jego pomocy skorzystać także osoby, które zgubiły życiową drogę i szukają właściwego kierunku.

Aktynolit przyciąga ścieżkę właściwego rozwoju osobistego, pomaga znaleźć najlepsze w danym czasie rozwiązania sytuacji. Kamień ma również właściwości ochronne.

Aktynolit jest kamieniem, który nie wymaga szczególnej opieki, ze względu na jego kruchość należy go przechowywać zachowując ostrożność, powinno się go również ochraniać przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Aby talizman zawierający aktynolit działał właściwie należy go stosować wyłącznie osobiście, nie wolno go przekazywać nikomu innemu – kamień silnie związany jest ze swoim właścicielem. Aktynolit jest uniwersalny dla wszystkich znaków zodiaku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię