Kąpiele borowinowe wracają do łask. Co warto o nich wiedzieć?

Lecznicze działanie borowiny znane jest od bardzo dawna, a rozkwit stosowania kąpieli borowinowych datuje się od początku XIX wieku. Dziś zabiegi te przeżywają renesans i stosuje się je jako remedium na wiele uciążliwych dolegliwości.

Borowina

Jest to rodzaj torfu, w dużym stopniu przetworzony przez bakterie humifikujące w większości beztlenowych. Borowina powstała z roślinności bagiennej około 12 tys. lat temu. Najwięcej złóż znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej. W naturze występuje w postaci gruboziarnistej, dlatego poddaję się ją procesowi mielenia, a następnie dodawana jest woda celem uzyskania pasty. Jest źródłem wielu cennych mikro- i makroelementów: wosków, żywic, pektyn, garbników, kwasów, enzymów, białek, węglowodanów, bitumin i soli mineralnych.

Kąpiel borowinowa

Do przygotowania kąpieli potrzeba około 150 kg borowiny, którą miesza się w kadzi z wodą, by otrzymać gęstą papkę i temperaturze 42°C. Następnie nakłada się ją równomiernie na całe ciało. Po kilku minutach temperatura skóry wzrasta do 39°C. Zasada jest taka, że im większa gęstość borowiny, tym wyższą ciepłota ciała. Z tych względów ważne jest wypicie większej ilości wody mineralnej przed kąpielą. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Następnie należy wypocząć około pół godziny, w pozycji leżącej, w pomieszczeniu o temperaturze 21-22°C.

Na co pomaga kąpiel borowinowa

Przede wszystkim pomaga w leczeniu schorzeń reumatycznych, schorzeń kręgosłupa i ostrych stanów zapalnych stawów. Łagodzi bóle szyi barków, a także bóle przy stłuczeniach, czy zwichnięciach. Pomaga leczyć choroby układów: krążenia, nerwowego i pokarmowego. Jest pomocna w leczeniu chorób kobiecych.

Przeciwwskazania

Kąpieli borowinowych nie powinny stosować osoby cierpiące na zapalenia tkanek miękkich, mające problemy z krążeniem, chorujące na gruźlicę i choroby układu oddechowego, a także cierpiące na nowotwory. Zabiegom nie powinny poddawać się kobiety w ciąży i dzieci do 7 roku życia. Kąpiele nie są wskazane również osobom w wieku podeszłym. W razie jakichkolwiek wątpliwość najlepiej zapytać o opinię lekarza.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię