Kradzież tożsamości syntetycznej – wyjaśniamy

Kradzież tożsamości jest jedną z najpopularniejszych form oszustw finansowych.  W pierwszej połowie tego roku ponad 600 000 osób zgłosiło przestępstwo władzom.  Większość przypadków pozostaje przez lata nie zauważona. Illinois jest trzecim w kraju najpopularniejszym stanem występowania kradzieży tożsamości.

Kradzież tożsamości jest tak ogromnym problemem, że Federal Trade Commission (FCC) – Federalna Komisja Handlu, otworzyła specjalną stronę internetową (https://www.identitytheft.gov/#/ ), na której można zgłaszać przestępstwo i rozpocząć plan odbudowy swojej tożsamości.

W obliczu wzmożonych działań władz, przestępcy nie pozostają w tyle i wymyślają coraz to bardziej wyrafinowane sposoby oszustw. Jednym z nich jest nowy rodzaj kradzieży tożsamości. Oszuści posługują się dwom rodzajami – kradzieżą tradycyjną i syntetyczną. Kradzież tożsamości syntetycznej różni się od tradycyjnej.

Kradzież tożsamości syntetycznej polega na połączeniu prawdziwych i fałszywych informacji w celu stworzenia nowej fałszywej tożsamość osoby, która nie istnieje. Dane te są skradzione wielu osobom dlatego tak ciężko jest nie tylko znaleźć przestępców, również konsumentom dostrzec, że są okradani. Tradycyjna forma wykorzystuje w 100% prawdziwe informacje skradzione jednej osobie.

 

Strona LexisNexis Risk Solutions opisuje  tożsamość syntetyczną jako kombinację sfabrykowanych danych uwierzytelniających, w której tożsamość domniemana nie jest powiązana z prawdziwą osobą.

Oszuści mogą tworzyć syntetyczne tożsamości, używając prawdziwych numerów ubezpieczenia społecznego (SSN) wraz z fałszywymi informacjami umożliwiającymi identyfikację osoby (PII). W swoich oszustwach nawet wykorzystują zdjęcia znalezione w Internecie do stworzenia pełnego profilu.

Oszuści mogą wykraść twój SSN lub karty kredytowej i połączyć te informacje z adresem innej osoby tworząc w ten sposób nową tożsamość. Jeśli znajdujesz w swoje skrzynce na listy korespondencję innej osoby może to być wynikiem błędu urzędu. Ale może to również oznaczać, że oszuści wykorzystują twój adres w kradzieży tożsamości syntetycznej. Jeśli w twojej skrzynce regularnie znajdują się listy na inne nazwisko poinformuj o tym pocztę. Twoja skrzynka pocztowa może również posłużyć do wykradzenia twoich danych, jak SSN czy wyciągów z kont, dlatego warto jest pomyśleć o zakupie skrzynki zamykanej.

Wykradzione informacje są wykorzystywane do otwierania fałszywych kont i dokonywania nieuczciwych zakupów oraz otwierania kart kredytowych na podstawie fałszywej tożsamości. Wykradzione dane są również używane przez nielegalnych imigrantów w celu uzyskania dokumentów oraz ubiegania się o świadczenia rządowe.

 

Oprócz FCC, Social Security Administration również próbuje walczyć z problemem. W 2020 roku Admnistracja uruchomiła usługę elektronicznej weryfikacji nazwiska z datą urodzenia i numerem SSN. Dzięki tej formie weryfikacji, firmy i organizacje finansowe będą mogły sprawdzić czy dane na aplikacjach są zgodne z tymi w systemie. Niestety serwis ten nie jest darmowy i tylko ograniczona liczba instytucji może z niego korzystać.

Organizacje rządowe uczulają, aby nie nosić przy sobie kart SSN, wybierać listy ze skrzynki każdego dnia, sprawdzać wyciągi z kont i kart kredytowych oraz raport kredytowy i nie podawać swoich danych nieznanym osobom.

ZJ

Gdzie Facebook przechowuje nasze dane?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię