Kryzys wieku średniego to stan w którym, człowiek chce zmienić swoje życie, przewartościowuje swoje priorytety i chce poczuć „drugą młodość”. Stereotypowo myśląc, kryzys dosięga dojrzałych mężczyzn, będących w średnim wieku, ale jak się okazuje nie jest to do końca prawda. Kryzys może dotknąć praktycznie każdego, zarówno kobietę jak i mężczyznę, niezależnie od wieku.
Specjaliści są zdania, że osoby po 40-stce zaczynają ponownie robić określone zachowania, które przypisuje się najczęściej osobom młodym – dopiero wchodzącym w dorosłe życie (szybkie auta, ulotne romanse, skłonności do używek).
Podczas kryzysu emocjonalnego towarzyszy nam przygnębienie, smutek, apatia, niezadowolenie z własnego życia, zauroczenie w innej osobie, nagłe zainteresowanie używkami, chęć odpoczynku lub chęć czucia adrenaliny.
Kryzys wieku średniego. Prawda czy mit?
Naukowcy twierdzą, że kryzys wieku średniego to mit, natomiast każdy z nas może doświadczyć kryzysu egzystencjalnego. Ludzie cały czas się zmieniają, wpływa na to przeżyty przez nas czas i sytuacje, które nas spotkały. Mocno kształtują nas traumatyczne przeżycia jak na przykład śmierć rodziców, rozstania, choroby, ale też naturalne sytuacje jak wyprowadzka z domu, czy chęć spełnienia swoich ambicji.
Badania pokazują, że w średnim wieku, czyli „połowie” naszego życia nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Owszem możemy stracić pracę, lub rozstać się z naszym partnerem, ale najprawdopodobniej już kiedyś tego doświadczyliśmy. U niektórych faktycznie następuje zmiana zachowania i charakteru po 40-stym roku życia, ale nie każdy jej doświadczy. Większość ludzi uważa, że dopiero w średnim wieku są szczęśliwi i spełnieni. Ludzie najczęściej są szczęśliwi, dzięki stabilizacji życiowej, finansowej, rodzinnej, a w większości przypadków nie osiąga się tego w młodym wieku.
Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie, pokazują, że poziom szczęścia wzrasta wraz z wiekiem. Grupa naukowców poddała dwie grupy badaniu, obserwowali osoby od 18 roku życia do 43, drugą grupę obserwowali od 23 do 37 roku życia. Obie grupy miały podobne wyniki, dzięki czemu naukowcy mogli jednoznacznie stwierdzić, że poziom zadowolenia z życia i szczęścia wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku badanych poziom szczęścia wzrastał do późnych lat 30, nie zależnie od czynników życiowych, takich jak zatrudnienie, budżet czy stan matrymonialny. U niektórych członków eksperymentu można było zauważyć spadek poziomu szczęścia w wieku około 40 lat, ale wciąż byli szczęśliwsi niż podczas młodości. Wiąże się to z bardziej stabilną sytuacją niż, gdy dopiero wkraczamy w dorosłe życie.
Wbrew pozorom dorastanie jest bardzo stresujące i męczące co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Koncepcja „kryzysu wieku średniego” nie jest słuszna. Głównym czynnikiem wpływającym na nasz stan psychiczny, są nasze osobiste przeżycia a nie wiek. Złamane serce, utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego może nas dotknąć w każdym wieku. Coraz częściej załamanie emocjonalne przechodzą młode osoby, które podejmują ważne, a zarazem ryzykowne decyzje w swoim życiu, takie jak wzięcie kredyty, wybranie partnera życiowego, towarzystwa w którym będą się obracać i pracy.
Posłuchaj naszych podcastów: