
Lecytyna należy do związków zwanych fosfolipidami, które są rodzajem tłuszczu naturalnie występująca w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Tłuszcze te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, nerwów i wątroby.
Działa jako główny składnik błon komórkowych ułatwiając wchłanianie i transport tłuszczów omega-3 w całym organizmie. Bierze udział w procesach przemiany materii – metabolizmie cholesterolu i tłuszczów.
W żywności lecytyna stosowana jest jako emulgator stabilizujący składniki używane w wyrobie paczkowanej żywności i suplementach. Lecytyna ma również zastosowanie w kosmetykach, środkach nawilżających skórę i kroplach do oczu.
Lecytynę znajdziemy w:
- wątróbce kurzej
- czerwonymi mięsie
- owocach morza
- żółtkach jaj
- mleku
- orzeszkach ziemnych
- kiełkach pszenicy
- oleju – rzepakowym i słonecznikowym
- brokułach
- brukselkach
- soi
- awokado
- roślinach strączkowych
- ziarnach słonecznika.
Korzyści zdrowotne lecytyny:
Cholina
Lecytyna w ciele jest rozkładana na cholinę. Cholina jest chemicznym związkiem organicznym podobnym do witamin grupy B stosowanym w leczeniu zaburzeń zachodzących w układzie nerwowym. Terapię cholinową stosuje się w dyskinezie pęcherzyka żółciowego, pląsawicy Huntingtona, a nawet chorobie Alzheimera.
Cholesterol
Lecytyna obniża poziom cholesterolu. Promuje również syntezę cholesterolu HDL.
Jelito grube
Niski poziom fosfatydylocholiny, substancji chemicznej znajdującej się w lecytynie naukowcy powiązali z występowanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Fosfatydylocholina pomaga chronić okrężnicę przed zapaleniem i bakteriami.
Mastitis
Zapalenie sutek to stan zapalny tkanek w piersi. Często występuje wśród karmiących piersią matek. Lecytyna może pomóc w zapobieganiu zatkaniu przewodów mlecznych.
Układ nerwowy
Lecytyna może pomóc w ochronie komórek nerwowych zmniejszając ryzyko demencji oraz uszkodzeń nerwów i mózgu. Niektóre badania sugerują, że lecytyna łagodzi objawy choroby Alzheimera oraz demencji w chorobie Parkinsona.
Skutki uboczne lecytyny:
Jako suplement lecytynę powinno się stosować pod nadzorem lekarza, szczególnie wśród kobiet próbujących zajść w ciążę. Wśród skutków ubocznych klinicyści często wymieniają:
- zmniejszony apetyt
- biegunka
- mdłości
- ból brzucha
- wzdęcia brzucha.
Seksualność
Lecytyna jest niezbędna w wytwarzaniu spermy. Zwiększa płodność poprzez zwiększenie ilości i ruchliwości plemników.
Należy pamiętać, że FDA nie reguluje suplementów, dlatego też ich czystość i bezpieczeństwo nie są gwarantowane. Lecytyna może wywołać alergie, szczególnie u osób z alergią na jajka lub soję.
Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy powinieneś przyjmować lecytynę jako suplement.