Lista Najbogatszych Polaków 2022 według magazynu Forbes

Magazyn Forbes skompilował listę Najbogatszych Polaków. Według wyliczeń magazynu majątek stu najbogatszych Polaków wart jest 260 miliardów złotych. W ich kieszeniach znajduje się ponad 10 procent polskiego produktu krajowego brutto (PKB).

Pierwsze miejsce wśród najbogatszych rodaków od kilku lat zajmuje ta sama osoba – Michał Sołowow. Rok temu jego majątek opiewał na 15,6 mld złotych. W tym roku majątek Sołowowa wyceniany jest na 27,3 mld złotych. Jego inwestycje znajdują się w sektorze energetycznym, chemicznym oraz wyposażeniu wnętrz.

Na drugi miejscu uplasował się Jerzy Starak. Jego majątek wzrósł o 43,5 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Starak dorobił się na sektorze farmaceutycznym. Przewodniczy radzie nadzorczej Polpharmy, jednego z największych producentów leków w Polsce. Polpharma specjalizuje się w farmaceutykach stosowanych w kardiologii, neurologii i gastroenterologii.

 

Znajdujący się na liście Tomasz Biernacki, biznesman z Krotoszyna, spadł z miejsca drugiego na miejsce trzecie. Jego majątek wzrósł z 13,1 mld złotych w 2021 do 15,7 mld zł w 2022. Tomasz Biernacki jest założycielem i prezesem największej w Polsce sieci spożywczej Dino Polska. Pierwszy sklep otworzył w 1999 roku. Dziś firma posiada blisko 1000 sklepów, które również produkują własne wyroby mięsne.

Zygmunt Solorz – Żak, 4. miejsce w rankingu, zgromadził 13,9 mld złotych. W zeszłym roku Solorz znajdował się na miejscu trzecim listy Forbesa. Solorz-Żak jest założycielem telewizji Polsat, jednego z pierwszych ogólnopolskich nadawców komercyjnych w Europie Wschodniej.

Tak jak i w zeszły roku, rodzeństwo Kulczyk – Dominika i Sebastian, zajmują miejsca 5 i 6. Dominika i jej brat Sebastian odziedziczyli majątek po ojcu Janie, który zmarł w 2015 roku w wyniku powikłań po drobnej operacji serca. Dominika Kulczyk inwestuje w energię odnawialną a majątek Sebastiana Kulczyka głównie pochodzi z międzynarodowych inwestycji.

W tym roku na pozycji 7. znalazła się rodzina Juroszek. Forbes wycenił majątek Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną na 4,736 mld zł. Zbigniew Juroszek jest założycielem Atal S.A., notowanego w Warszawie dewelopera. Juroszek założył firmę Atal w 1990 roku jako dostawca dla producentów odzieży, zanim zainwestował w nieruchomości.

Nowym nazwiskiem w pierwszej 10 jest Arkadiusz Muś. Jest jednym z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Jego Spółka Press Glass ma 14 fabryk w Europie i USA.

 

Paweł Marchewka wskoczył na miejsce 9. W zeszłym roku zamykał pierwszą dziesiątkę najbogatszych. Jest szefem i właścicielem produkującej gry wideo spółki Techland.

Tegoroczną pierwszą 10. zamyka rodzina Kaczmarek, Bogdan i Elżbieta. Ich firmy Com40 i Correct są jednymi z największych producentów mebli w Polsce.

Z pierwszej dziesiątki wypadł Rafał Brzoska, szef firmy logistycznej InPost, która obsługuje ponad 11 000 paczkomatów w Polsce oraz Maciej i Małgorzata Adamkiewicz – właściciele firmy Adamed założonej w 1986 roku.
Z pierwszej setki odpadły dwa nazwiska, Krzysztof Klicki – właściciel Kolportera, oraz Aldona Wejchert – wiceprezydent Grupy ITI.

Wśród 100 Najbogatszych Polaków znajdują się również między innymi takie nazwiska jak:

 • Rodzina Furman – właściciele producenta leków bez recepty firmy Aflofam, miejsce 15.
 • Susan Wójcicki – prezes popularnego serwisu YouTube, na miejscu 16.
 • Przemysław Gacek – szef Grupy Pracuj, zajął miejsce 22.
 • Michał Świerczewski – właściciel sieci sklepów x-kom ze sprzętem elektronicznym, zadebiutował na miejscu 38.
 • Adam i Zbigniew Kuczyńscy – kontrolujący firmę TME handlującą częściami i komponentami elektronicznymi, miejsce 56.
 • Jacek Szwajcowski – właściciel spółki Pelion, miejsce 57.
 • Heronim Ruta – zasiada w radzie nadzorczej Telewizji Polsat, miejsce 66.
 • Andrzej Wodzyński, właściciel Ceramiki Tubądzin, pozycja 67.
 • Marcin Grzymkowski – właściciel ebuwia, uplasował się na miejscu 75.
 • Grzegorz Grzelak, Grupa Atlas, debiutant na liście, pozycja 80.
 • Maciej Popowicz – współwłaściciel produkującego gry mobilne Ten Square Games, miejsce 87.
 • Dariusz Dąbski – właściciel Telewizji Plus, miejsce 88.
 • Bogdan Szewczyk, właściciel firmy Bodzio, miejsce 90.
 • Tomasz Czechowicz – współwłaściciel funduszu MCI inwestującego głównie w firmy z sektora cyfrowego, miejsce 97.

Tegoroczną listę 100 Najbogatszych Polaków zamyka debiutant Andrzej Walczak. Jego majątek wyceniany jest na 824 mln złotych. Walczak jest współwłaścicielem Grupy Atlas – producenta materiałów chemii budowlanej.

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię