Mentalne przygotowanie do dnia pracy kluczem do sukcesu.

2092

We współczesnym świecie granica pomiędzy życiem zawodowym a domowym coraz bardziej się zaciera. Nawet po zakończonym dniu pracy większość z nas nie potrafi się odpowiednio zrelaksować.

Zdarza się, że myślimy o pracy 24 godziny na dobę, co chwilę sprawdzając emaile i wiadomości tekstowe.
Takie zachowanie doprowadza do spadku motywacji oraz obniżonej produktywności.

 

Najnowsze badania sugerują bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy się do pracy mentalnie… przygotować. Na czym to przygotowanie polega? Kluczem do sukcesu jest wieczorne „odłączenie się” od pracy, a poranne „przyłączenie się” do pracy.

Do niedawna naukowcy uważali, że wystarczy wieczorny relaks, abyśmy ze stuprocentową motywacją rozpoczęli każdy nowy dzień pracy. Analiza najnowszych badań wykazała, że często ten wieczorny relaks potrafi przedłużyć się w poranny brak chęci do pracy. Dlatego też poranne przygotowanie, tzw. „przyłączenie” do pracy jest bardzo ważne. Pobudza ono nas do koncentracji oraz większego zaangażowania. Nasza wydajność rośnie kiedy mamy wytyczone konkretne cele na dany dzień.

Naukowcy twierdzą, że znalezienie odpowiedzi na kilka poniższych pytań pomoże nam w porannym przyłączeniu się do pracy. Odpowiedzi te pomogą nam zminimalizować stres, a w momentach zmęczenia czy zwątpienia naładować nas pozytywną energią do dalszej pracy.

 

1. Dlaczego praca, którą wykonuję jest dla mnie ważna? Jakie ma dla mnie znaczenie? Jak moja praca wpływa na życie innych?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam lepiej poznać nasze cele. Kiedy poznamy nasze cele, nasza motywacja na ich osiągnięcie wzrośnie. Będzie nam łatwiej pokonać trudy dnia oraz łatwiej skoncentrować na wykonaniu naszych obowiązków.

2. Kim są osoby, które wspierają mnie i mój sukces zawodowy?

Odpowiedź na to pytanie pomoże nam w chwilach zwątpienia oraz sytuacjach stresowych.

3. Na czym chciałbym się dzisiaj skoncentrować?

Jest to bardzo ważny krok w przyłączeniu się do pracy. Powinniśmy się zastanowić nad każdym celem, który chcemy tego dnia osiągnąć. W odpowiedzi na to pytanie bardzo często pomocna jest lista z wypisanymi zadaniami według ich ważności. Pamiętaj, aby nie robić listy zbyt długiej, nierealnej do wykonania. Taka lista, pod koniec dnia, wywoła tylko uczucie frustracji i niepowodzenia.
Czy to przy porannej kawie, czy w drodze do pracy każdy z nas może znaleźć kilka chwil na przygotowanie się do następnych ośmiu godzin. Osoby mające wyznaczone cele prawie zawsze osiągają lepsze wyniki w realizacji tego samego zadania niż osoby takiego celu pozbawione. Poświęcenie tych kilku minut każdego poranka może być zbawienne dla naszej kariery i zdrowia.

Banalne? Być może, ale warto spróbować!

ZJ/ZSS