Mleka roślinne – zalety, wady i sprawdzone przepisy

Mleko roślinne czy mleko krowie. Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem właściwej decyzji.

Według Stowarzyszenia Żywności Roślinnej, sprzedaż mleka roślinnego w USA stanowi obecnie 14 procent całkowitej sprzedaży mleka. Jak wynika z ich raportu, kupujący mleko roślinne wybierają alternatywne napoje z trzech głównych powodów. Wiele osób nie toleruje laktozy dlatego wybiera mleka roślinne. Według National Institutes of Health U.S. National Library of Medicine około 65 procent ludzi ma obniżoną zdolność trawienia laktozy po okresie niemowlęcym. Inni preferują smak napojów roślinnych w porównaniu z mlekiem krowim. Reszta wybiera mleko roślinne ze względu na wegański lub wegetariański styl życia.

 

W sklepach nie brakuje opcji produktów mlecznych bez mleka krowiego. Wszystkie są bezmleczne, bez laktozy i wegańskie. Co je różni to produkt z którego są wykonane i wachlarz wartości odżywczych w nich zawarty. Przed kupnem danego produktu warto sprawdzić etykietę, ponieważ niektóre bezmleczne produkty zawierają duże ilości olejów, cukru, soli i innych dodatków.

1. Mleko migdałowe

Najpopularniejszym mlekiem roślinnym jest mleko migdałowe. Ma niską zawartość kalorii, tłuszczu i węglowodanów. Nie zawiera laktozy i jest bogate w witaminę E – przeciwutleniacz dobry dla mózgu, krwi i skóry. Mleko migdałowe zawiera mniej niż gram białka na filiżankę, ale zawiera o 50% więcej wapnia niż filiżanka mleka krowiego.

2. Mleko owsiane

Drugim najpopularniejszym mlekiem roślinnym jest mleko owsiane. Większość mleka owsianego nie zawiera nabiału, orzechów ani soi, więc jest dobrym wyborem dla osób z alergiami. Owies w naturalny sposób dostarcza składników odżywczych, takich jak potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi oraz żelazo, które jest ważne w zapobieganiu anemii. Owies jest również bogaty w rozpuszczalny błonnik, taki jak beta-glukan, który korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi oraz na zdrowie układu pokarmowego i serca. Bardzo popularne jako dodatek do różnego rodzaju napojów kawowych i koktajli.

3. Mleko z nerkowców

Orzechy nerkowca są bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy i białko. Mleko nerkowca zawiera dobre dla zdrowia serca nienasycone tłuszcze oraz kwas anakardowy, który ma działanie przeciwnowotworowe. Orzechy te zawierają również luteinę i zeaksantynę, które są korzystne dla oczu. Mleko z orzechów nerkowca jest kremowe i stanowi doskonałą bazę do zup, sosów i płatków owsianych.

4. Mleko sojowe

Mleko sojowe jest pełne witamin i innych składników odżywczych. Mleko sojowe zawiera dużą ilość białka – 7 do 12 gramów na szklankę. Jest najbliższym zamiennikiem mleka krowiego. Niestety soja, obok orzeszków, jest najczęstszym z alergenów więc dużo ludzi jest na nią uczulonych. Mleko sojowe naturalnie nie zawiera witaminy D więc najlepiej jest kupować te z dodatkiem tej witaminy. Mleko sojowe jest używane w napojach i potrawach, a nawet ciastach w zastępstwie mleka krowiego.

 

5. Mleko konopne

Ta opcja mleka roślinnego pochodzi z nasion konopi, tej samej rośliny, z której wytwarza się marihuanę i produkty CBD. Ale mleko konopne nie wywołuje odurzenia. Jedna filiżanka mleka konopnego zawiera zwykle od 130 do 140 kalorii, od 3 do 4 g białka i od 1 do 2 g błonnika. Mleko konopne zawiera również bardzo ważny aminokwas zwany argininą. Najnowsze badania potwierdzają, że arginina pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi. Wzmocnione mleko konopne może zawierać do 20% dziennego zapotrzebowania na potas, 20% dziennego zapotrzebowania na wapń, 15% dziennego zapotrzebowania na magnez i 10 procent zapotrzebowania na żelazo i witaminę D. Mleko konopne jest naturalnie gęste i kremowe z lekko orzechowym posmakiem. Jest wspaniałym dodatkiem do latte, cappuccino, koktajli a nawet sprawdza się jako dodatek do potraw pikantnych i w pieczeniu.

6. Mleko z siemienia lnianego

Mleko z siemienia lnianego jest odpowiednie dla osób z alergią na nabiał lub orzechy. Mleko to nie zawiera cholesterolu ani laktozy, dzięki czemu promuje zdrowie serca. Jest wypełnione kwasami tłuszczowymi omega-3, które zapobiegają rakowi, cukrzycy, chorobom serca i udarom. Chociaż mleko nie zawiera orzechów, ma orzechowy posmak. Nasiona lnu są naturalnym źródłem białka i błonnika. Mleko lniane jest zwykle wzmacniane dając 25% dziennego zapotrzebowania na wapń, 15% na witaminę A, 60% na witaminę B12 i 10% na witaminę D. Osoby o wrażliwych żołądkach nie powinny regularnie spożywać siemienia lnianego ze względu na jego wysoką zawartość błonnika. Mleko lniane używane jest z reguły w koktajlach i jako dodatek do kawy.

7. Mleko z orzechów laskowych

Wspaniały smak i kremowa konsystencja. Kubek niesłodzonego mleka z orzechów laskowych zawiera od 30 do 90 kalorii, od 1 do 2 g białka i do 1 g błonnika. Mleka z orzechów laskowych zazwyczaj nie są wzbogacane, więc zawierają niewielkie ilości potasu, żelaza i wapnia. Świetnie nadaje się jako dodatek do kawy, deserów, wypieków.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię