Mount Rushmore – fakty i ciekawostki

Mount Rushmore National Memorial, Black Hills region of South Dakota, USA. Famous american symbol

Doane Robinson, historyk z Południowej Dakoty, w 1923 roku przedstawił lokalnym politykom swój pomysł rzeźbiarski, prosząc o pozwolenie i fundusze na zbadanie lokalizacji dla „ogromnego projektu rzeźbiarskiego”.

Oryginalnie rzeźba miała przedstawiać wodza Narodu Siuksów, a także lokalne osobistości z Południowej Dakoty. Robinsonowi odmówiono finansowania, ale otrzymał pozwolenie na poszukiwanie obszaru pod budowę rzeźby.

Rok później Robinson spotkał Gutzona Borgluma, rzeźbiarza, z którym w 1925 roku ustalił miejsce przyszłego projektu rzeźbiarskiego – Górę Rushmore. Po ustaleniu miejsca Robinson uzyskał poparcie ówczesnego senatora USA Petera Norbecka z Południowej Dakoty. W 1929 roku, podczas ostatnich miesięcy prezydentury Calvin Coolidge zatwierdził projekt po tym, jak Kongres zatwierdził finansowanie. Projekt ukończono w 1941 roku.

1. Borglum musiał poprawiać rzeźbę

Jego pierwsza próba z twarzą Thomasa Jeffersona musiała zostać powtórzona, gdy ustalono, że nie ma wystarczającej ilości kamienia, aby ją ukończyć.

2. Gutzon Borglum był uczniem Auguste Rodina, znanego francuskiego artysty

Jeszcze zanim Borglum rozważył Mount Rushmore, Ameryka określiła go jako jednego z najbardziej utytułowanych artystów w USA. Stworzył Mares of Diomedes, pierwszą amerykańską pracę, której kuratorem było nowojorskie Metropolitan Museum of Art. Kapitol Stanów Zjednoczonych posiada również 5 jego posągów.

3. W czasie trwania projektu Mount Rushmore Borglum często przebywał w rozjazdach

Pracował jednocześnie nad rzeźbą Thomasa Paine’a dla Paryża i rzeźbą Woodrowa Wilsona dla Polski. Pod jego nieobecność projekt Mount Rushmore nadzorował jego syn, Lincoln Borglum

4. Korczak Ziółkowski pracował nad rzeźba przez 19 dni

Po zaciekłej kłótni z synem Borgluma polsko-amerykański artysta zrezygnował z pracy przy projekcie. Później rozpoczął pracę nad swoją własną rzeźbą Crazy Horse Memorial – największą rzeźbę górską na świecie.

 

5. Mount Rushmore wznosi się na wysokość 1745 metrów (5725 stóp) nad poziomem morza

Oprócz wysokości, były inne powody, dla których to wspaniałe miejsce zostało starannie wybrane. Mount Rushmore szczyci się wysokiej jakości granitem i wyjątkową ekspozycją na słońce, dzięki swojej południowo-wschodniej pozycji.

6. Dynamit wykonał 90% rzeźby górskiej

Robotnicy wynieśli ponad 450 000 ton materiału skalnego. Po dynamicie, robili też drobne rzeźbienia na powierzchni do momentu, aż była tak gładka jak betonowy chodnik.

7. Komnata za głową Lincolna była pomysłem Gutzona Borgluma

Jego zamysłem było zbudowanie tajnego skarbca poświęconego historii Stanów Zjednoczonych – Hall of Records. Wejście miało mieć 800-metrowe schody, a nad nimi miała się znajdować 38-metrowa rzeźba orła z brązu.

8. Budowa Hall of Records została przerwana w 1939 roku

Ówczesny Kongres zarządał zaprzestania budowy komnaty. Dopiero 57 lat po śmierci Borgluma Hall of Record stał się rzeczywistością. Od 1998 roku przechowywane są tam tablice z tekstem i obrazami z Konstytucji, Karty Praw i Deklaracji Niepodległości.

9. Każdy z prezydenckich nosów ma około 240 cali długości

Biorąc pod uwagę obecne tempo erozji, każdy z nosów ma szansę przetrwać 2,4 miliony lat przed ich całkowitym rozpadem, a twarze najprawdopodobniej stracą część swoich konturów po około 500 000 lat. Twarz George’a Washingtona ma najdłuższy wyrzeźbiony nos.

10. Rzeźba Mount Rushmore ma teraz 93 lata

Dzięki staraniom o utrzymanie pomnika zachowały się wszystkie cztery czoła, nosy i podbródki wraz z ośmioma oczami, uszami, nozdrzami i ustami.

11. Szlak Prezydencki to odcinek drogi pieszej o długości pół mili

President’s trail jest najlepszym miejscem do oglądania rzeźbionych twarzy. Usytuowanie szklaku pozwala na znacznie lepszy widok na twarze pod różnymi kątami.

 

12. Wysokość głów prezydenta odpowiada wysokości sześciopiętrowego budynku

Każde popiersie ma wysokość około 18 metrów

13. Głowa Jeffersona miała znajdować się po prawej stronie głowy Waszyngtona

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, rzeźbiarz stwierdził, że skała w tej części jest nieodpowiednia. Dlatego robotnicy musieli „wymazać” częściowo wyrzeźbioną twarz poprzez wysadzenie części zbocza góry dynamitem. Następnie Borglum zaczął rzeźbę wizerunku Jeffersona znajdującego się po lewej stronie Waszyngtona. Twarz Waszyngtona została ukończona w 1934 roku. Kolejne były Jefferson w 1936 i Lincoln w 1937, a Roosevelta w 1939 roku.

14. Dodanie twarzy Roosevelta wywołało kontrowersje

Niektórzy uważali, że 26. prezydent USA nie zasługiwał na miejsce na górze z różnych powodów zarówno politycznych jak i etycznych.

 

Posłuchaj podcastów: 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię