Najlepszy domowy nawóz dla skrzydłokwiatu

Rośliny doniczkowe nie tylko dekorują wnętrza i wnoszą do nich życie. Pełnią też bardzo ważną rolę w oczyszczaniu powietrza, nawilżaniu go  i filtrowaniu ze szkodliwych substancji.

Popularny w domach skrzydłokwiat jest w czołówce rankingu roślin badanych przez NASA pod kątem skuteczności w filtrowaniu toksyn z powietrza w pomieszczeniach.

 

Ta popularna i niewymagająca roślina pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej. W związku z tym ceni sobie miejsca w  półcieniu lub z rozproszonym światłem – bezpośrednie nasłonecznienie jej szkodzi, wywołując na liściach plamy oparzelinowe. Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz ziemię stale umiarkowanie wilgotną,ale nigdy mokrą.

 

Przy odrobinie opieki i troski odwdzięcza się bujnym ulistnieniem, wielkością zależną od uprawianego w domu gatunku i odmiany – a jest ich wiele. Niektóre osiągają zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, inne pysznią się wzrostem sięgającym metra. Cechą wspólną są soczyście zielone, ostro zakończone liście na łukowato przewieszających się pędach i kolbowate, zielone kwiatostany otoczone ozdobną, białą lub zieloną pochwą – okwiatem.

Zadbany skrzydłokwiat, którego wymagania uprawowe są spełnione nie sprawia problemów. Roślina jest odporna na choroby, znosi też czasowe przesuszenie. Natomiast w okresie wegetacji, czyli od marca do listopada wymaga też dokarmiania. W handli dostępne są przeróżne nawozy wysokoazotowe, przeznaczone dla roślin ozdobnych z liści. Jednak można też przygotować je samemu.

 

Jednym z  takich domowych sposobów jest podlewanie raz  w miesiącu skrzydłokwiatu wodą z dodatkiem rozpuszczonej żelatyny, w proporcji łyżka żelatyny na lit wody. Jeżeli pragniemy pobudzić roślinę do kwitnienia, warto podlewać ją raz  w miesiącu wodą, w której przez noc moczyła się skórka od banana. Taka mikstura zawiera sporo potasu, który pobudza kwitnienie.

 

Opisane nawozy nadają się, oczywiście nie tylko do skrzydłokwiatu. Skorzystają na nich również inne rośliny domowe. Woda z żelatyną wpłynie świetnie na wszystkie rośliny ozdobne z liści, natomiast ta z bananów na ozdobne z kwiatów.

Pamiętać jednak należy, że większość roślin wymaga okresu spoczynku i w czasie od listopada do marca powinno się znacznie ograniczyć ich podlewanie. Wyjątkiem są tu kaktusy, których w tym czasie nie podlewa się wcale. Inne rośliny, jak np. kaladium zamierają, a bulwkę należy przechować w chłodnym pomieszczeniu i rozpocząć podlewanie dopiero wiosną.

MT

Tuzin nietuzinkowych roślin do Twojego domu

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię