Najstarsza twarz naszych przodków sprzed 45 tys. lat! Jej rekonstrukcja to prawdziwe zaskoczenie!

twarz 3D

W ciągu ostatnich miesięcy, rekonstrukcje twarzy starożytnych i prehistorycznych ludzi zdobyły ogromną popularność. Wielu z nas jest ciekawych, jak wyglądali ludzie, którzy żyli wiele tysięcy lat temu na Ziemii.

Wśród wielu ciekawych rekonstrukcji, jedną z najbardziej spektakularnych jest model twarzy najstarszego Homo sapiens, którego genom został zsekwencjonowany.

Wielką gwiazdą w dziedzinie rekonstrukcji przodków i znanych postaci historycznych jest Cícero Moraes, utalentowany specjalista od „przywracania życia” osobom z przeszłości. To Brazylijczyk, który już wcześniej w swoim dorobku ma model 3D postaci takich jak Maria Magdalena, św. Antoni z Padwy czy św. Walenty. Jego najnowsza praca to fascynująca rekonstrukcja twarzy przedstawiciela Homo sapiens, który żył aż 45 tysięcy lat temu. Co więcej, jest to najstarszy człowiek, którego genom został zsekwencjonowany w Europie.

Szczątki tej pradawnej kobiety zostały odnalezione w Czechach, w parku Zlatý kůň, w środkowej części kraju. Już w 1950 roku natrafiono tam na jej czaszkę, która była podzielona na pół, co początkowo wprowadziło naukowców w błąd, sugerując, że należała do dwóch różnych osób. Dopiero kilka dekad później, dzięki sekwencjonowaniu genomu, udało się potwierdzić, że czaszka należała do jednej kobiety.

Najbardziej fascynującym odkryciem było to, że kobieta miała w swoim DNA 3% genów pochodzących od neandertalskich przodków. To uczyniło ją idealnym kandydatem do rekonstrukcji, ponieważ naukowcy mieli pewne informacje na temat jej genetycznego dziedzictwa, ale nie znali wyglądu tej pradawnej istoty.

Aby stworzyć realistyczną rekonstrukcję, autorzy projektu musieli oprzeć się na zdjęciach z tomografii komputerowej, które były dostępne publicznie. Badacze musieli zebrać informacje na temat cech fizycznych czaszki, ubytków i anomalii, aby precyzyjnie zaplanować swoją pracę. Jednak największym wyzwaniem było odtworzenie brakującej części lewej strony twarzy, która została obgryziona przez zwierzę zaraz po śmierci kobiety. Autorzy spekulują, że mogło to być dziełem wilka lub hieny, które były obecne w tamtym czasie.

Podczas procesu rekonstrukcji naukowcy byli zaskoczeni strukturą czaszki, zwłaszcza potężną szczęką, która na pierwszy rzut oka mogła wskazywać na męskie pochodzenie. Okazało się jednak, że to była kobieta, ale posiadała cechy neandertalskie, co stanowiło fascynujący wgląd w ewolucję naszych przodków.

Kiedy podstawowy model twarzy został zakończony, naukowcy stworzyli obiektywne i naukowe zdjęcia w skali szarości, prezentując hipotetyczny wygląd kobiety sprzed 45 tysięcy lat. Dodatkowo powstała wersja kolorowa, ale autorzy podkreślają, że jest to bardziej spekulacja niż rzeczywista rekonstrukcja.

Odkrycie i rekonstrukcja tej pradawnej kobiety stanowi ogromny skok w naszym zrozumieniu historii ludzkości. Pozwala nam przyjrzeć się blisko naszym przodkom i zastanowić się nad tym, jak bardzo zmienił się wygląd i życie człowieka na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat.

Cícero Moraes i inni naukowcy kontynuują swoją pracę, wciąż przywracając do życia postacie, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę, abyśmy mogli zbliżyć się do nich i w jakiś sposób zrozumieć ich historię.

Route 66: Legenda amerykańskich dróg

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię