Największa tajemnica Peru – rysunki z Nazca

Niezwykłe i owiane tajemnicą rysunki z Nazca znajdują się w Peru, ponad 300 km na południowy wschód od Limy i niedaleko miasto Nazca.

Ich wyjątkowość polega na fakcie, że układają się w ok. 300 figur geometrycznych i tworzą blisko 70 wzorów zwierzęcych i roślinnych. Ich powstanie i pochodzenie to do dziś inspiracja dla tworzenia się wielu teorii. Czym właściwie są i czy naukowcom udało się rozwiązać zagadkę ich powstania?

Czym są rysunki z Nazca?

Gdyby chcieć opowiedzieć fenomen rysunków, które znajdują się w południowym Peru należałoby wyobrazić sobie lot samolotem nad pustynią i obserwowanie dosyć monotonnego krajobrazu, który w pewnym momencie zmienia się… Wtedy też każdy obserwujący może zauważyć pasy, przebierające kształty i tworzące wzory geometryczne, podobne do trapezów, trójkątów i prostokątów, a nawet… swoich zygzaków. W miarę bacznego patrzenia dojrzy się kształty kolibra, pająka lub małpy, które od lat są inspiracją dla badaczy. To właśnie tajemnicze rysunki z Nazca, których pochodzenie przypisywane jest często… nawet kosmitą.

W chwili obecnej szacuje się że jest to około 800 linii prostych, które układają się w blisko 300 figur geometrycznych i 70 wzorów roślinnych i zwierzęcych o różnej długości. Niektóre z nich mają nawet 365 m długości, co jest oczywistym fenomenem.

Rysunki z Nazca zostały po raz pierwszy zbadane w 1926 roku przez peruwiańskiego archeologa – Torbibo Mejia Xesspe, który też, jako pierwszy, zrozumiał, że nie da się w pełni zobaczyć ich z poziomu ziemi i konieczne jest uniesienie się ponad nią. Jednak wiele lat musieliśmy czekać na pierwsze, opublikowane zdjęcie rysunków z Nazca i dopiero w latach 30 XX wieku było to możliwe dzięki rozpowszechnieniu komercyjnych lotów samolotami.

Swój wkład w identyfikację rysunków z Nazca włożył też amerykański profesor – Paul Kosok, który jako pierwszy nazwał je „największą księgą astronomiczną na świecie”. W jego ślad poszli inni badacze, w tym Maria Reiche z Niemiec, która poświęciła prawie 40 lat na badanie niezwykłych linii i stworzyła wiele teorii, dotyczących ich pochodzenia. Odegrała również bardzo istotną rolę w ochronie tego niezwykłego miejsca na ziemi przed lekkomyślnymi turystami, którzy mogliby je niszczyć, za co otrzymała w 1974 roku specjalne stypendium od National Geographic Society.

Dzięki tym wszystkim badaniom możemy już dziś powiedzieć, że słynne linie wykonane są na ziemi poprzez usunięcie skał i gleby i pokrywają różnorodne tereny – od pustyni, po miejsca w których znajdują się skały i gleby. Fenomen ich przetrwania wynika z faktu, że w tej okolicy deszcze występują bardzo rzadko, dlatego rysunki z Nazca nawet po kilku tysiącach lat wyglądają tak niezwykle.

 

Badacze posiadają swoją teorię co do ich powstania i przepisują je ludowi Nazca, który żył między 1 a 700 rokiem. Są też zgodni co do faktu, że rysunki pochodzą z różnych okresów. A inni? No cóż, niezależnie od tego czy uważają je za dzieło kosmitów czy ludzi w jednym są zgodni: są fenomenem, który zadziwia kolejna pokolenia!

50 najbardziej zapluskwionych miast USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię