„Żywe kamienie” trovanty. Czym są i jak powstają?

Trowanty to po prostu piaskowce. Inaczej zwane są żywymi kamieniami, szklanymi jajami lub rosnącymi kamieniami. Powstają w specyficznych warunkach geologicznych, w złożach żwiru i piasku o dużej porowatości.

Jednocześnie musi się odbywać cyrkulacja wody z rozpuszczonymi minerałami. Cementacja jest nieregularna, a warstwy piasku wiązane są cementem naturalnie wytworzonym z węglanu wapnia rozpuszczonego w wodzie wapiennej. Proces tworzenia się kamieni trwał we wnętrzu Ziemi przez miliony lat, a następnie zostały wyrzucone na powierzchnię przez aktywność sejsmiczną. Równolegle możemy spotkać dwie nazwy: torvant – pisane przez „v” i spolszconą: torwant – pisaną przez „w”.

 

Historia i legendy tajemniczych kamieni trovanty

Nazwa „torwant” po raz pierwszy pojawia się w roku 1907 przyrodnika Gheorghe Murgoci, który użył jej w pracy naukowej na temat trzeciorzędu. Okoliczną ludność zbiera torwanty i umieszcza je w swoich ogródkach. Zgodnie z tradycją mają przynosić szczęście, jeśli są regularnie podlewane. Inna legenda głosi, że torwanty powstały z chmur, które zrzuciły je na ziemię, aby pozbyć się ciężaru i nabrać lekkości.

Czy torwanty rosną?

Kwestia ta nigdy nie została wyjaśniona i w dalszym ciągu pozostaje dla naukowców zagadką. Zgodnie z teorią, podczas dłuższych opadów deszczu kamienie wchłaniają wodę z zawartymi w niej minerałami, co z kolei powoduje reakcję chemiczną, której skutkiem jest wytworzenie ciśnienia wewnątrz i zmianę kształtu. Z tych samych względów może także dojść do zmiany środka ciężkości, co może spowodować ruch kamienia. Wszystko to może sugerować, że torwanty są żywe.

Muzeum „żywych kamieni”

W 1996 roku przy Wydziale Geologii i Geofizyki w Bukareszcie powstaje muzeum torwantów, Muzeul Trovanților w Costești, gdzie zgromadzono znaczną ich liczbę. W toku 2006 zmieniono nazwę na Natural Reserve Trovates Museum. Nie jest ono ogrodzone, bezpłatne i dostępne przez cały rok. Jest największym muzeum tego typu formacji w Europie. Jego powierzchni wynosi 1,1 ha i zgromadzono tu najciekawsze obiekty pod względem kształtu i koloru.

Kiedy do fryzjera? Księżyc podpowie!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię