Największe skandale 2020 roku. Wstrząsnęły Ameryką

Rok 2020 na zawsze pozostanie w naszej pamięci za sprawą pandemii koronawirusa. Nie należy jednak zapominać, że był to również rok głośnych skandali.

Niektóre ze spraw nadal są w toku, w tym skandal związany z przyjmowaniem do szkół wyższych w zamian za łapówki, oskarżenia o przestępstwa seksualne przeciwko zhańbionemu medialnemu potentatowi Harveyowi Weinsteinowi oraz dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych przez współpracowników zmarłego finansisty Jeffreya Epsteina.

Oto skandale, które wstrząsnęły Ameryką:

Sprawa Epsteina i zamieszanej w proceder handlu nieletnimi jego wieloletniej przyjaciółki Ghislaine Maxwell.

Jeffrey Epstein, 66 – letni finansista i miliarder już w 2008 r. został skazany za nagabywanie do prostytucji, ale wówczas uniknął poważniejszych zarzutów dzięki pozasądowej ugodzie. W lipcu 2019 roku nowojorska prokuratura ponownie oskarżyła go o handel nieletnimi w celach seksualnych w latach 1999-2005. Popełnił samobójstwo w swojej celi w sobotę 10 sierpnia 2010 roku. Przebywał wówczas w areszcie na Manhattanie, gdzie prokuratura badała jego sprawę. Jego śmierć budzi liczne pytania, bo w aferę, jedną z największych i najgłośniejszych tego typu w historii USA, mogło być zamieszanych wielu amerykańskich biznesmenów, polityków i znanych osób.

W chwili aresztowania Epsteina prokuratorzy znaleźli w jego domu na Manhattanie, wartym 77 milionów dolarów, zdjęcia nagich i półnagich młodych kobiet i dziewcząt. Prokuratura informowała również, że od czasu aresztowania pojawiły się dodatkowe ofiary. Jego prawnicy utrzymywali, że Epstein nie miał żadnego kontaktu z nieletnimi dziewczynami od czasu odbycia wyroku na Florydzie.

Zaledwie rok po jego śmierci, jego długoletnia przyjaciółka i podobno partnerka, 58-letnia Ghislaine Maxwell została została aresztowana pod zarzutem rekrutowania dla multimilionera nieletnich dziewcząt, które miał wykorzystywać seksualnie. Jej nazwisko wielokrotnie pojawiało się w zeznaniach kobiet, które twierdziły, że padły ofiarą Epsteina. Według dokumentów sądowych, które zostały ujawnione na początku roku, była ona odpowiedzialna za dostarczanie miliarderowi oraz innym znanym osobistościom dziewcząt, z których najmłodsze miały po 14 lat.

58-latka została aresztowana w lipcu 2020 roku w Bradford w New Hampshire, gdzie mieszkała na zalesionej posiadłości. Oskarżenie zawierało m.in. nakłanianie nieletnich do nierządu. Jednym z najbardziej sensacyjnych oskarżeń było twierdzenie Virginii Roberts Giuffre, że Maxwell zaaranżował dla niej seks z brytyjskim księciem Andrew w jej londyńskiej kamienicy. Virginia Giuffre oskarżyła księcia Andrzeja o molestowanie. Miało do tego dość, gdy miała 17 lat w 2001 roku. 59-letni Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety, powiedział, że nie pamięta spotkania z Giuffre, która wcześniej nazywała się Virginia Roberts.

Zarówno książę jako i Maxwell zeznała, że Giuffre „kompletnie kłamała”. Książę nie został wymieniony w akcie oskarżenia, a zarzuty dotyczyły jedynie kontaktów Maxwell z Epsteinem dopiero w latach 1994-1997, czyli na długo przed jego rzekomymi spotkaniami z Giuffre’em w 2001 roku. Obecnie Ghislaine Maxwell  przybywa w areszcie. Grozi jej nawet 35 lat więzienia.

Skandal korupcyjny. Gwiazdy „Gotowych na wszystko” i „Pełnej chaty” skazane za łapówkarstwo.

Sprawa ujrzała Światło dzienne w 2019. To największa w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości tego rodzaju sprawa. Około 50 oskarżonych z sześciu stanów, miliony nielegalnie przekazanych dolarów i zamieszane w proceder najbardziej prestiżowe uczelnie USA oraz gwiazdy.

Wśród skazanych za udział w tej aferze znalazła się Lori Loughlin, gwiazda serialu „Pełna Chata” i jej mąż Mossimo Giannulli. Dali oni  łapówkę w zamian za to, by ich córki dostały się na wymarzoną uczelnię. Znaleźli się w gronie ponad 40 innych osób, które usłyszały zarzuty. Wśród znanych osób, które brały udział w aferze łapówkarskiej znalazła się rownież Felicity Huffman, aktorka „Gotowych na wszystko”. Gwiazda przyznała się do wręczenia koperty z 15 tys. dol. Teoretycznie sąd powinien wsadzić ją za kratki na minimum 4 miesiące, ale ostatecznie usłyszała wyrok 14 dni pozbawienia wolności.

Aktorka „Full House” Lori Loughlin została zwolniona z więzienia w poniedziałek, po tym jak spędziła dwa miesiące za kratkami w więzieniu federalnym w Dublinie w Kaliforni. Jej mąż, projektant mody Mossimo Giannulli, odbywa karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności  w więzieniu w Lompoc koło Santa Barbara w Kalifornii. Giannulli ma zostać zwolniony 17 kwietnia.

W maju słynna para przyznała się do przekazania pół miliona dolarów łapówki w zamian za przyjęcie swoich dwóch córek na Uniwersytet w Południowej Kalifornii. Najpierw para nie przyznawała się do winy, a ich prawnicy upierali się, że są niewinni i oskarżali śledczych o sfabrykowanie przeciwko nim dowodów.

Jedyny publiczny komentarz, jakie Loughlin i Giannulli wygłosili w tej sprawie od czasu aresztowania, pojawiły się na ich przesłuchaniach skazujących w sierpniu. Loughlin powiedział wówczas sędziemu, że jej działania „przyczyniły się do pogłębienia istniejących nierówności w społeczeństwie” i zobowiązał się do uczynienia wszystkiego, co w jej mocy, aby wykorzystać swoje doświadczenie jako katalizator czynienia dobra”.

Spośród 60 rodziców, trenerów i innych oskarżonych w tej sprawie, wielu nadal walczy z zarzutami. Wyroki dla rodziców, którzy dotychczas wypowiadali się w tej sprawie, wahają się od kilku tygodni do dziewięciu miesięcy.

Seks skandal z udziałełem Harvey Weinstein, jedenego  z najbardziej wpływowych producentów filmowych z Hollywood. Odpowiada za sukces takich filmów jak „Zakochany Szekspir” czy „Pulp Fiction”

68- letni producent filmowy Harvey Weinstein został skazany za gwałt i molestowanie seksualne dwóch kobiety. Odbywa karę 23 lat więzienia w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w stanie Nowy Jork. Były filmowiec może jednak wkrótce zostać przeniesiony do Kalifornii, by stawić czoła kolejnym zarzutom o napaść na tle seksualnym. Pięć kobiet w Kalifornii oskarża go o podobne czyny, które miały mieć miejsce w Los Angeles i Beverly Hills w latach 2004-2013.

W grudniu nowojorski sędzia opóźnił ekstradycję Weinsteina, powołując się na jego słabe zdrowie. W marcu, w więzieniu przeszedł on walkę z koronawirusem. Jego prawnicy twierdzą, że w połowie listopada ponownie wykazywał objawy COVID-19, jednak testy tego nie potwierdziły.

Jego poprzednie procesy trwały tygodniami i zawierały wstrząsające i przerażająco zeznania kobiet, obrazujące przestępstwa na tle seksualnym.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię