Centrum im. A. Smitha oszacowało koszt wychowania dziecka. Wyszła spora suma

Centrum im. Adama Smitha oszacowało koszt wychowania jednego dziecka w Polsce do osiemnastego roku życia na 265 tysięcy złotych (według stanu na koniec 2021 roku). Z przypadku dwójki dzieci rodzice przeciętnie wydadzą 439 tysięcy złotych – wynika z raportu „Koszty Wychowania Dzieci 2022”.

Prezydent instytutu Andrzej Sadowski powiedział, że polscy rodzice najwięcej pieniędzy przeznaczają na transport i łączność (to 28 procent wszystkich wydatków), a także żywność (26 procent) oraz mieszkanie (21 procent).

 

W stosunku do poprzednich lat ich udział w całości kosztów urósł, chociażby z powodu zrostu cen paliw. Andrzej Sadowski dodał, że rośnie również koszt edukacji (8 procent w strukturze wydatków na dziecko). „Na tej edukacji rodzice zaczynają oszczędzać, czyli na dodatkowych zajęciach, bo najzwyczajniej budżety domowe dzisiaj podlegają mocnej rewizji pod względem priorytetów. Z części tych dodatkowych dóbr związanych z wychowaniem dzieci, niektóre rodziny już zaczynają rezygnować” – uważa ekonomista.

Andrzej Sadowski wyjaśnił, że koszyk wydatków na dziecko, opracowany przez autorów raportu, w 2020 roku wynosił 254 tysiące złotych, natomiast pod koniec ubiegłego roku za te same produkty i usługi rodzice musieliby zapłacić 280 tysięcy złotych. Z kolei w kwietniu bieżącego roku byłoby to 300 tysięcy złotych.

 

Według szacunków ekonomistów z Centrum im. A. Smitha polskie rodziny przeciętnie nie zwiększyły wydatków do tego poziomu, co pokazuje ograniczenie konsumpcji z powodu inflacji. „W wartościach bezwzględnych koszty wychowania dzieci wzrosły, ale nie do tego poziomu jaki należałoby oczekiwać, czyli nastąpił po prostu spadek wydatków na dzieci związany ze wzrostem kosztów” – mówił Andrzej Sadowski.

Z wyliczeń instytutu wynika, że koszty wychowania dzieci sięgają od 15 do 30 procent budżetu polskiej rodziny. Zmieniają się one w tym przedziale w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji.
Pełny raport wraz z komentarzami ekspertów dostępny jest między innymi na stronie Centrum im. A. Smitha na Facebooku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię