Naukowcy potwierdzają: Oglądanie filmików ze zwierzętami jest dobre dla zdrowia

zwierzeta pies osiol

W badaniu przeprowadzonym przez University of Leeds w Wielkiej Brytanii we współpracy z Western Australia Tourism znaleziono dowody sugerujące, że oglądanie zwierząt może przyczynić się do zmniejszenia stresu i niepokoju.

Czy oglądanie filmików ze zwierzętami jest dobre dla zdrowia?

W badaniu zbadano, jak oglądanie zdjęć i filmów przedstawiających zwierzęta przez 30 minut wpływa na ciśnienie krwi, tętno i niepokój.

Dr Andrea Utley, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Leeds, w wywiadzie dla CNN powiedziała, że 30-minutowy montaż ze zwierzętami został pokazany uczestnikom badania – studentom i nauczycielom z działu medycyny na Leeds University.

 

We wszystkich przypadkach badanie wykazało spadek ciśnienia krwi, tętna i niepokoju u uczestników po 30 minutach od obejrzenia filmu.

Badanie wykazało, że średnie ciśnienie krwi spadło z 136/88 do 115/71 – co, jak wykazało badanie, jest „w idealnym zakresie ciśnienia krwi”. Średnie tętno spadło do 67,4 uderzeń na minutę, co oznacza redukcję o 6,5%.

pies telewizor

Wskaźniki lęku mierzony za pomocą Inwentarza Stanu i Cechy Lęku, również spadły o 35%. Jest to metoda samooceny mierzenia lęku często używana w warunkach klinicznych do diagnozowania strachu.

„Byłam całkiem mile zaskoczona, że podczas sesji każdy pojedynczy pomiar dla każdego uczestnika nieco spadł – tętno, ciśnienie krwi” – powiedziała Utley. „Po zakończeniu eksperymentu, każdy z uczestników li, ponownie wypełnił kwestionariusz i wskazał na poziom niepokoju. Każdy czuł mniejszy lęk i niepokój po obejrzeniu filmu”.

Badanie również wykazało, że bardziej preferowane są klipy wideo od zdjęć, zwłaszcza wideo pokazujące zwierząt wchodzące w interakcje z ludźmi.

Kot i pies pod jednym dachem – jak je pogodzić?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię