Nie daj się nabrać! Jak wywęszyć oszusta bankowego

Każdego dnia jesteśmy narażeni na oszustwa bankowe i finansowe. Bez wychodzenia z domu czy dokonywania zakupów online oszuści czyhają mając nadzieję, że damy się nabrać na ich krętactwa.

Oszuści z reguły wykorzystują korespondencję e-mailową lub tekstową wysyłając wiadomość o podejrzanej transakcji. Ci najbardziej zuchwali dzwonią przedstawiając się jako reprezentant twojej instytucji finansowej informując cię o potrzebie zweryfikowania konta ze względu na zaistniały błąd w transakcjach.

Jak przeciętna osoba ma wiedzieć czy korespondencja czy osoba, z drugiej strony słuchawki są reprezentantami banku czy oszustami próbującymi wykraść poufne informacje? American Banking Association prowadzi kampanię #BanksNeverAskThat, która ma pomóc zapewnić bezpieczeństwo konsumentom poprzez ich edukację.

Jakich informacji szuka oszust?

Celem phishingu jest uzyskanie wystarczającej ilości informacji osobistych lub bankowych osobnika, aby uzyskać dostęp do jego kont. Według banków złodzieje tożsamości w pierwszej kolejności próbują ukraść sześć poniższych informacji – danych osobowych:

1. Numery ubezpieczenia społecznego, których można użyć, aby ubiegać się o zwrot podatku lub otworzyć linię kredytową w twoim imieniu.

2. Informacje kontaktowe, które strony trzecie – banki, instytucje finansowe, mogą wykorzystać do potwierdzenia twojej tożsamości.

3. Numer twojego prawa jazdy

4. Datę urodzenia, która jest potrzebna do otworzenia nowego konta

5. Twoje hasła zabezpieczające, w tym nazwisko panieńskie matki.

6. Nazwy użytkownika – username, hasła – password i osobiste numery identyfikacyjne – personal identification numbers.

Jak rozpoznać oszusta?

American Banking Association (ABA) twierdzi, że istnieją charakterystyczne oznaki, że otrzymany e-mail, wiadomość tekstowa lub rozmowa telefoniczna są dziełem oszusta. Uważaj na poniższe sześć sytuacji:

1. Oszust dzwoni z numeru telefonu, który różni się tylko jedną cyfrą od numeru telefonu twojego banku.

2. Wywieranie presji , że musi podjąć pilne działania.

3. Taktyka zastraszania poprzez ostrzeżenia typu jak nie zrobisz tego co ci nakazuje osoba dzwoniąca to coś niedobrego stanie się z twoim kontem i środkami finansowymi na nim.

4. Proszenie o dane osobowe – imię, nazwisko i numerek socjalny.

5. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail lub tekstową zawierającą błędy ortograficzne lub niepoprawną gramatykę nie odpisuj na niej

6. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail lub tekstową zawierającą podejrzane linki lub napisaną nieprofesjonalnie nie odpisuj na niej i nie wchodź w żadne załączone linki.

 

Jak nie dać się nabrać oszustom?

ABA twierdzi, że zapobieganie oszustwom zaczyna się od podjęcia kroków w celu zabezpieczenia konta online. ABA zaleca podjęcie sześć kroków:

1. Ustaw konta tak, aby wymagało uwierzytelniania wieloskładnikowego podczas logowania do banku. W przypadku uwierzytelniania wieloskładnikowego musisz wprowadzić więcej niż hasło, aby uzyskać dostęp do swojego konta. Zazwyczaj wiąże się to z wysłaniem przez bank wiadomości tekstowej lub e-maila z jednorazowym hasłem w celu zweryfikowania Twojej tożsamości.

2. Używaj losowego lub złożonego hasła do swojego konta internetowego.

3. Zainstaluj najnowszej ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem na twoim komputerze i telefonie.

4. Używaj tylko swojego komputera w prywatnym networku do logowania się z bankiem.

5. Zadzwoń bezpośrednio do swojego banku lub zaloguj się na swoje konto, aby potwierdzić otrzymaną wiadomość lub e-mail. Nie odpowiadaj bezpośrednio na e-mail.

6. Jeśli odbierze podejrzany telefon, rozłącz się i zadzwoń do banku używając numer telefonu, który znasz.

7 zasad finansowej wolności według Dave Ramsey’a

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię