7 zasad finansowej wolności według Dave Ramsey’a

Dave Ramsey nie miał bogatych rodziców czy wujka. Zaczynał od zera i wszystkiego dorobił się sam. Już w wieku 26 lat zbudował imperium finansowe z siedmiocyfrową wartość netto oraz 250 000 dolarów rocznego dochodu.

62-letni Ramsey przez ostatnie 30 lat prowadzi audycje radiowe, oferuje konsultacje i pomaga innym chcącym osiągnąć finansową wolność. Według guru należy  wprowadzić w życie poniższych siedem zasad, aby mieć szansę osiągnąć finansową niezależność.

Zanim zainwestujesz wyeliminuj dług

To jedna z podstawowych zasad Ramseya. Najpierw pozbądź się długów, szczególnie tych najbardziej toksycznych, a dopiero potem inwestuje. Według Ramseya praktycznie wszystkie długi są toksyczne, oprócz kredytu hipotecznego. Jego mantra to „nie można budować bogactwa, gdy główne narzędzie do budowania bogactwa – dochód – jest uwiązany z miesięcznymi opłatami”.

Metoda kuli śnieżnej

Jest to strategia redukcji zadłużenia polegająca na „atakowaniu długów w kolejności od najniższego do najwyższego”. Dzięki temu spłacając długi nie tylko widzisz postęp, ale  również masz coraz mniej kont, rachunków do spłacenia. Jak twierdzi Ramsey zwiększa to pewność siebie zadłużonego, że spłata długów jest możliwa.

Fundusz awaryjny

Zanim zostaniesz milionerem musisz zbudować fundusz awaryjny. Jest to druga najważniejsza zasada Ramseya. Uważa on, że wyjście z długów stawia każdego „na solidnym gruncie”, ale bez posiadania wystarczające ilości gotówki na pokrycie wydatków od 3 do 6 miesięcy w sytuacji awaryjnej oznacza, że jedną nogą wisisz nad przepaścią finansową.

Zapłać przyszłemu sobie

Po wyeliminowaniu długów i posiadaniu funduszu awaryjnego, Ramsey twierdzi, że jest czas na zapłacenie sobie. Ma tutaj na myśli, oszczędności, które sfinansują twoją przyszłość. Twierdzi, że każdy powinien odkładać przynajmniej 15% z każdego otrzymanego dochodu.

Nie porównuj się z innymi

„Czasami najważniejszą rzeczą nie jest to, co robisz ze swoimi pieniędzmi, ale to, czego nie robisz.” Ramsey twierdzi, że trendem jest kupowanie rzeczy , „których nie potrzebujemy za pieniądze, których nie mamy, aby zaimponować ludziom, których nie lubimy”. Frywolne wydawanie pieniędzy jest zmorą tworzenia bogactwa w dzisiejszych czasach. Nie porównuj się z Kowalskimi, idź swoją drogą.

Wykorzystaj technologię

Wiele gadżetów i aplikacji jest pomocnych przy oszczędzaniu. Ramsey radzi korzystanie z nich. Od inteligentnych termostatów i aplikacje bankowe, po kupony i aplikacje do budżetowania.

Kupuj z planem

Nigdy nie wchodź do sklepu spożywczego bez planu. Wyeliminuj to co Ramsey nazywa „pogromcami budżetu”, czyli małe i nieplanowane zakupy dokonywane pod wpływem impulsu. Kupuj tylko składniki, które wcześniej ustaliłeś. Zakupy rób z listą. Dobrym sposobem an ograniczenie „pogromców budżetu” jest zamawianie przez Internet z odbiorem przed sklepem lub dowozem do domu.

ZJ

Jak opracować idealny kalendarz dnia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię