10 niesamowitych ciekawostek na temat naszego ciała

Ciało bez rzepek, kości mocniejsze niż stal…. prawda czy fałsz? Oto 10 niesamowitych ciekawostek na temat naszego ciała.

1. Twój szkielet zmienia się co 10 lat

Komórki twojego układu kostnego nieustannie się regenerują, a kości, które masz teraz, zostaną całkowicie zregenerowane w ciągu około dziesięciu lat. Niestety proces ten spowalnia się wraz z wiekiem, a regeneracja trwa dłużej, co powoduje, że kości stają się naturalnie cieńsze.

2. Jesteś wyższy rano niż w nocy

Kiedy budzisz się rano, w rzeczywistości jesteś trochę wyższy niż kiedy szedłeś spać. Wynika to z nacisku wywieranego na stawy w ciągu dnia. Kiedy wykonujesz swoje czynności podczas dnia, ciśnienie to powoduje kompresję chrząstek kręgosłupa, a co za tym idzie czyni cię niższym.

 

3. Niemowlęta nie mają rzepek

Okazuje się, że nasze rzepki nie są niezbędną częścią ludzkiego ciała. Przynajmniej nie u dzieci, które się z nimi nie rodzą. Zamiast tego, ich chrząstka stopniowo przekształca się w kość, ponieważ kostnienie zaczyna się w wieku od dwóch do sześciu lat – i kończy się w pełni dopiero w wieku dorosłym.

4. Twoje kości są mocniejsze niż stal

Pomimo tego, że większość z nas za życia doświadczy złamanych kości, faktem jest, że kości są niezwykle twardą substancją. Najsilniejszą kością w ciele jest kość udowa, która może wytrzymać 30-krotność ciężaru przeciętnego człowieka.

5. Twoje stopy zawierają jedną czwartą kości

Ludzkie stopy zawierają 52 kości (26 na każdą stopę). To prawie jedna czwarta wszystkich kości w całym ciele! Każda stopa zawiera również 33 stawy i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł.

 

6. Najmniejsza kość w twoim ciele znajduje się w twoim uchu

Najmniejszą i najlżejszą kością jest strzemiączko, kość w uchu środkowym, która w rzeczywistości ma kształt strzemienia.

7. Palce nie mają mięśni

Każdy ruch, który ma miejsce w palcach, jest spowodowany ścięgnami i kośćmi, a nie mięśniami.

8. Włosy wiedzą, kiedy śpisz

W 2010 roku naukowcy z Uniwersytetu Yamaguchi odkryli, że nasze bogate w komórki mieszki włosowe zawierają RNA z „genów zegarowych”, które wyrażają cykl snu i czuwania każdej osoby. Jeśli wstaniesz późno lub pójdziesz spać wcześnie, twoje włosy to wiedzą i odczuwają.

 

 

9. Twoja pozycja ciała wpływa na pamięć

Zła postawa nie tylko powoduje ból pleców. Artykuł opublikowany w 2012 roku w Biofeedback wykazał, że siedzenie i patrzenie w dół ułatwia przywoływanie negatywnych wspomnień, podczas gdy siedzenie prosto i patrzenie w górę ułatwia przywoływanie pozytywnych, wzmacniających wspomnień.

 

10. Duże oczy powodują krótkowzroczność

Wielkie oczy mogą powodować krótkowzroczność. Jest to stan, który powoduje, że odległe obiekty wyglądają na zamazane, jest spowodowany nieprawidłowym docieraniem światła do siatkówki. Jeśli gałka oczna rośnie zbyt długo, światło jest skupiane zbyt wcześnie, zanim dotrze do siatkówki – więc kiedy dotrze do siatkówki, obraz jest zamazany.

6 najgroźniejszych wirusów na świecie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię