Nowy Jork – fakty i ciekawostki

 

1. W Nowym Jorku mieszka prawie 8,5 miliona ludzi

Oznacza to, że 1 osoba na 38 w Stanach Zjednoczonych nazywa to miasto domem. W Nowym Jorku mieszka więcej Chińczyków niż w jakimkolwiek innym mieście poza Azją. Mieszka tam więcej Żydów niż w jakimkolwiek innym mieście poza Izraelem.

2. W Nowym Jorku mówi się ponad 800 językami

Jest to najbardziej zróżnicowane językowo miasto na świecie. 4 na 10 gospodarstw domowych posługuje się językiem innym niż angielski.

3. Ostrygi były używane w budownictwie w NY

Ostrygi były tak popularne w Nowym Jorku w XIX wieku, że ich skorupami wybrukowano Pearl Street. Wykorzystano je również do wapna do murowania kościoła Trójcy Świętej.

4. Francja podarowała Statuę Wolności Stanom Zjednoczonym w 1886 roku z okazji obchodów stulecia

Statua została wysłana w 350 kawałkach w 214 skrzyniach. Złożenie w całość na Ellis Island zajęło 4 miesiące.

5. Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku ma największe magazyny złota na świecie

Skarbiec znajduje się 80 stóp poniżej poziomu ulicy i zawiera 90 miliardów dolarów w złocie. Ponad 7000 ton sztabek złota

6. Nowojorska Biblioteka Publiczna ma ponad 50 milionów książek

Jest drugim co do wielkości systemem bibliotecznym w kraju po Bibliotece Kongresu. Jest to również trzecia co do wielkości biblioteka na świecie.

7. Siedziba ONZ znajduje się w NY

Siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych została założona w Nowym Jorku. Budowę rozpoczęto kilka lat po II wojnie światowej w 1948 roku. Znajduje się w dzielnicy Turtle Bay na Manhattanie, zajmuje od 17 do 18 akrów (6,9 do 7,3 ha).

8. Nowy Jork słynie z pizzy

Pierwsza pizzeria w Stanach Zjednoczonych została otwarta w Nowym Jorku w 1895 roku. Lombardi’s od kiedy został otwarty w 1895 roku nadal, nieprzerwanie serwuje jedną z najlepszych pizzy w Nowym Jorku. Od lat 60. cena kawałka pizzy jest mniej więcej tak wysoka jak cena przejazdu metrem. Ekonomiści nazywają tę ideę „zasadą pizzy”.

9. NY lubi wszystko co wielkie

Sama dzielnica Brooklynu gdyby była miastem, byłaby czwartym co do wielkości miastem w Stanach Zjednoczonych.

10. Bronx został nazwany na cześć Europejczyka

Jonas Bronck był pierwszym Europejczykiem, który osiedlił się w regionie w 1639 roku. Z biegiem lat „Bronck” zmienił się na „Bronx”.

11. Times Square jest „spokrewniony” z New York Times

Times Square został nazwany od New York Times. Pierwotnie nosił nazwę Longacre Square, dopóki Times nie przeniósł się tam w 1904 roku.

12. Nowy Jork, a nie Waszyngton, był pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych Ameryki

Nowy Jork został pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych w 1789 roku.

13. 1 maja był dniem przeprowadzki w Nowym Jorku

Do lat 20. XX wieku 1 maja był dniem przeprowadzki w Nowym Jorku. W związku z tym wszystkie osoby, które się przeprowadzały, musiały to zrobić tego dnia. Chaos 1 maja na ulicach był niesamowity.

14. Nowy Jork jest domem dla większości miliarderów na świecie

W mieście mieszka ponad 380 000 milionerów. Mówiąc o pieniądzach, będziesz ich potrzebować, jeśli planujesz przeprowadzkę do Big Apple. Średnia cena czynszu wynosi około 3500 USD miesięcznie.

15. Taksówki w NY nie zawsze były koloru żółto-czarnego

Pierwsze w mieście taksówki benzynowe były czerwono-zielone. Zmiana koloru nastąpiła dopiero w 1912 roku.

16. UPS, FedEx i inne firmy kurierskie płacą wysokie mandaty

Firmy kurierskie w NY otrzymują około 7000 mandatów parkingowych dziennie!. Daje to miastu około 120 milionów dolarów przychodu. A roczne pozwolenie na stoisko z hot dogami w Central Parku może kosztować ponad 289 000 USD.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię