Odkryj największy cud natury w stanie Arizona

Natura zaskakuje, urzeka i inspiruje. Niektóre naturalne formacje tak zdumiewają, że wydają się być nie z tego świata. Każdy stan posiada zapierające dech krajobrazy, które wprawią cię w zdumienie.

Arizona

  • Wielki Kanion

Jednym z największych cudów natury w Arizonie jest Wielki Kanion. Rozciągający się na około 277 mil (446 kilometrów) i osiągający głębokość ponad mili, Wielki Kanion jest geologicznym cudem, który każdego roku urzeka miliony turystów z całego świata.

Wyrzeźbiony przez rzekę Kolorado przez miliony lat kanion ukazuje niezwykłe formacje skalne i kolory, a każda warstwa skał osadowych przedstawia kronikę geologicznej historii Ziemi. Skały Wisznu, znajdujące się na dnie kanionu, to jedne z najstarszych odsłoniętych skał na Ziemi.

 

Oszałamiające widoki i nieustannie zmieniająca się gra świateł i cieni pozostawiają niezapomniane wrażenia u każdego turysty.

Jak zwiedzać Grand Canyon?

Kanion można podziwiać z jego krawędzi jaki i samego dołu. Wędrówki szlakami kanionu dają możliwość zejść w głąb i odkrywać różne warstwy historii geologicznej kanionu. Przeloty helikopterem, spływy raftingowe wzdłuż rzeki Kolorado zapewniają niezrównane wrażenia z przemierzania starożytnych wąwozów kanionu. Położony na dnie Wielkiego Kanionu wzdłuż rzeki Kolorado, Phantom Ranch to wyjątkowy obiekt noclegowy, do którego można dotrzeć tylko pieszo lub raftingiem.

Poza znaczeniem geologicznym Wielki Kanion jest także rajem dla różnorodności biologicznej. Park jest domem dla różnorodnych roślin i zwierząt, w tym kondorów kalifornijskich czy  owiec.

Wielki Kanion ma również głębokie znaczenie kulturowe dla rdzennych plemion, które żyły na tym obszarze od tysięcy lat. Na terenie rezerwatu Indian Hualapai znajduje się Skywalk – most w kształcie podkowy ze szklanym spodem, który rozciąga się nad kanionem.

 

Grand Canyon jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest  jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Wielki Kanion jest również oznaczony jako Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba. Przy minimalnym zanieczyszczeniu światłem oferuje jedne z najlepszych możliwości obserwowania gwiazd na świecie.

Najlepszy czas na zwiedzanie Wielkiego Kanionu to okres od marca do maja oraz od września do listopada, kiedy temperatury w ciągu dnia są chłodne.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

Najlepsze trasy wędrówkowe dla rodzin z dziećmi w Parku Narodowym Crater Lake

Posłuchaj podcastów:

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię