10 faktów na temat oleju palmowego o których należy pamiętać

Olej palmowy jest najpowszechniejszym spożywanym olejem spożywczym na świecie. Archeolodzy odkryli olej palmowy w starożytnych egipskich grobowcach sprzed około 3000 lat p.n.e.

Olej palmowy zawiera około 49,3% tłuszczu nasyconego, a uwodorniony wersja oleju aż 88%. Nierafinowany olej palmowy zawiera również tokotrienol, który jest dobrym źródłem witaminy E.

Indonezja produkuje najwięcej oleju palmowego ze wszystkich krajów na świecie – 34,5 miliona ton rocznie. Malezja jest drugim krajem o świecie o najwyższej jego produkcji. Rocznie 18,8 miliona ton jest tam produkowanych.

1. Olej palmowy jest niezwykle wszechstronny

Jest półstały w temperaturze pokojowej, dzięki czemu można go używać jako pasty do smarowania, jest odporny na utlenianie, dzięki czemu produkty mogą być trwalsze, a także jest odporny na wysokie temperatury, dzięki czemu doskonale nadaje się do smażenia potraw.

2. Produkcja oleju palmowego zyskała w ostatnich latach powszechną uwagę

Produkcja tego oleju jest problematyczna gdyż doprowadziła do wylesiania i zniszczenia siedlisk orangutanów, słoni i nosorożców.

 

3. Z trzech różnych gatunków drzew produkuje się olej palmowy

Najczęstszą jest Elaeis guineensis, zwana także afrykańską palmą olejową, z której pochodzi cały współczesny olej palmowy. Innym wariantem jest Elaeis oleifera, zwana inaczej amerykańską palmą olejową. Po połączeniu tych dwóch gatunków w oleju zmniejsza się ilość tłuszczów nasyconych w otrzymanym oleju. Ostatnim gatunkiem jest Attalea maripa lub palma maripa jest używana tylko do miejscowej produkcji oleju palmowego.

4. Olej palmowy ma kolor czerwony

Kolor ten wynika z obecności karotenoidów, takich jak alfa i beta-karoten, a także likopenu. Naturalnie sprawia to, że czerwony olej palmowy jest znacznie zdrowszy niż jego rafinowana postać.

5. Najpopularniejszym zastosowaniem oleju palmowego jest gotowanie

Praktycznie cała przetworzona żywność na rynku zawiera olej palmowy, od chipsów ziemniaczanych po masło orzechowe. Olej palmowy może również zastępować tłuszcze uwodornione, takie jak masło, podczas pieczenia i smażenia.

6. Ma również zastosowanie jako biopaliwo

Olej palmowy przechodzi hydrogenolizę, co przekształca go w biodiesel. Nikt nie używa czystego biodiesla jako paliwa. Przed użyciem jako paliwa, biodiesel jest wymieszany z ropopochodnym olejem napędowym.

7. Olejek palmowy znajduje się również w mydle

Firma Unilevel i Palmolive używają oleju palmowego w niektórych mydłach swoich produkcji.

8. Produkcja oleju palmowego narusza prawa człowieka

Dzieci stanowią dużą część siły roboczej pracującej na plantacjach oleju palmowego w Azji Południowo-Wschodniej. Zarówno dzieci, jak i dorosłe kobiety spotykają się z wykorzystywaniem seksualnym podczas pracy na plantacjach oleju palmowego. Pracujący na plantacjach są również narażeni na działanie niektórych pestycydów, takich jak glifosat i parakwat, które są powiązane z występowaniem raka i chorobą Parkinsona.

9. Lekarze są zaniepokojeni spożyciem oleju palmowego na dużą skalę

Średnio każda osoba na całym świecie konsumuje rocznie 7,7 kg oleju palmowego. Biorąc pod uwagę, że olej palmowy zawiera od 50% do 90% tłuszczów nasyconych, lekarze jednogłośnie uważają to za niepokojące.

 

10. Kwas palmitynowy w oleju palmowym jest również poważnym problemem zdrowotnym

Stanowiący 44% oleju palmowego kwas palmitynowy zwiększa poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDD) i cholesterolu we krwi. To z kolei powoduje zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię