30 fascynujących ciekawostek na temat Alfreda Nobla

Foto: Britannica

Alfred Nobel był człowiekiem o wielu talentach. Urodzony w Szwecji 21 października 1833 roku. Zmarł we Włoszech 10 grudnia 1896 roku.

Był chemikiem, wynalazcą, inżynierem, przemysłowcem, a także fundatorem najważniejszej dziś nagrody dla wybitnych ludzi – nagrody, która została nazwana jego nazwiskiem.

Poznaj trzydzieści ciekawostek z życia Alfreda Nobla:

1. Alfred Nobel w wieku 16 lat biegle władał aż czterema językami obcymi – angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

2. W 1862 roku stworzył własną fabrykę nitrogliceryny, aby w bezpieczny sposób móc eksperymentować z materiałami wybuchowymi. Rok później wynalazł detonator. Niestety, dwa lata później w wyniku wybuchu w fabryce zmarł jeden z jego braci.

3. Światową sławę przyniosło Alfredowi Noblowi wynalezienie dynamitu w 1867 roku.

4. Nobel był pacyfistą. Ze względu na dręczące go wyrzuty sumienia, iż jego wynalazki przyczyniają się do wyścigu zbrojeń, a w efekcie wykorzystywane są w wojnach, postanowił spisać bardzo specyficzny testament. Ofiarował swój majątek na fundusz, z którego miały być przyznawane nagrody dla wybitnych osób które przyczynią się do pokojowych interesów świata. W ten sposób postanowił uhonorować nie tylko naukowców związanych z naukami ścisłymi, ale także osoby zajmujące się promowaniem idei pokoju i prowadzące swoją działalnością do zakończenia wojen.

5. Alfred Nobel miał aż siedmioro rodzeństwa. Wieku dorosłego dożył jedynie on i jego dwaj bracia.

6. Nigdy nie był żonaty, nie miał również dzieci.

7. Był właścicielem fabryk produkujących materiały wybuchowe w 20 państwach Europy.

8. Pierwszą noblistką, którą uhonorował Alfred Nobel, była jego przyjaciółka – Bertha von Suttner. Mówiło się, że mieli ze sobą romans. Kobieta zaszczepiła w nim pacyfistyczne idee.

9. Napisana przez niego tragedia – Nemesis, została opublikowana w zasadzie dokładnie w chwili jego śmierci.

10. W 1884 roku został honorowym członkiem prestiżowej Szwedzkiej Akademii Nauk.

11. W 1893 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Uppsali.

12. Alfred Nobel za życia był właścicielem aż 355 patentów na całym świecie.

13. Po śmierci Alfreda, jego firma założyła fabryki… zbrojeniowe. Było ich ponad 90.

14. W 1888 roku omyłkowo w kilku gazetach pojawił się nekrolog Alfreda. Było to spowodowane śmiercią jednego z jego braci.

15. Miał długoletni romans z Sofie Hess. Dowodem były ich listy miłosne.

16. Był jednym z najbogatszych ludzi na swojej epoki (na świecie)

17. Pomimo swojej pacyfistycznej postawy, wynalazł jeszcze inne materiały wybuchowe – żelatynę wybuchową czy proch bezdymny.

18. Jego majątek szacowany był na 30 mln dolarów (32 mln szwedzkich koron). Dla najbliższych spadkobierców Alfred przewidział jedynie… Milion dolarów, a reszta trafiła na fundusz Nagrody Nobla.

19. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w Oslo – taka była wola Alfreda.

20. Alfred Nobel często się przeprowadzał. Ludzie nie chcieli mieszkać w jego pobliżu, z obawy przed wybuchem. W dodatku Alfred był ciekawy świata i nie potrafił znaleźć na nim swojego docelowego miejsca.

21. Przyjaźnił się z pisarzem – Wiktorem Hugo.

22. Zmarł na atak serca.

23. Nagrody Nobla od 1901 roku wręczane są co roku w rocznicę śmierci Alfreda – 10 grudnia.

24. Gdy zaczął podupadać na zdrowiu, lekarz zapisał mu… Trintrinę, czyli rozczyn nitrogliceryny w alkoholu. Miał zażywać kilka kropel dziennie na wzmocnienie serca.

25. Kochał literaturę. Pisał wiersze w języku szwedzkim i angielskim. Głównymi tematami była melancholia, samotność i poszukiwanie sensu życia.

26. Zanim stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, jako dziecko doświadczył biedy.

27. Aby pomóc rodzinie gdy warsztat ojca zbankrutował, młody Albert sprzedawał na ulicy zapałki.

28. Według szwedzkiego króla – testament Nobla był lekkomyślny. Nie podobało mu się, że pieniądze przeznaczone na nagrody mogą trafić do cudzoziemców.

29. Nagrodę Nobla co roku przyznaje obecny monarcha Szwecji.

30. Szwedzka Akademia, w której skład wchodzą pisarze, poeci, językoznawcy i filolodzy dowiedzieli się ze spadku Alfreda, że… mają pełnić rolę jury międzynarodowej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię