Pierwsze na świecie pociągi wodorowe. Czy zmienią oblicze kolei?

W obliczu zmian klimatycznych naukowcy szukają sposobu na ograniczenie emisji spalin i szkodliwych substancji. W tym celu badają alternatywy dla obecnie znanych silników, także wodorowe.

 

Dlaczego wodór?

Pierwsze w 100% pociągi na ten rodzaj energii pojawiły się w Niemczech, a dokładnie w Saksonii. Tylko jest pewien problem, według danych nieliczne już pociągi z silnikiem diesla produkują niewielki ułamek CO2, który jest produkowany przez samochody. Skąd więc ta zmiana? Problem leży w tym, że pewne linie niemieckie oraz amerykańskie nadal używają spalinowych lokomotyw. A to powoduje narażanie pasażerów na środki zanieczyszczające powietrze, np. azot. Wyższe koszty emisji oraz mniejsza prędkość są uśredniane przez lokomotywy elektryczne, a to zaburza pogląd na faktyczną sytuację.

Nowa trasa powstała między kilkoma miastami w dolnej Saksonii postawi w 100% na wodorowe pociągi produkowane przez francuską firmę Alstom, które zostały zakupione przez niemieckie przedsiębiorstwo kolejowe LNVG.

Jak działają silniki w pociągach wodorowych?

Zasada ich działania jest dosyć prosta i właściwie bezemisyjna. Wewnątrz ogniw paliwowych wodór, który przechowywany jest na dachu łączy się z tlenem, a w tym procesie wytwarzają energię, a w wyniku reakcji powstaje H2O, czyli woda.

 

Ten model pociągu ma umożliwiać przejechaniu tysiąca kilometrów na jednym tankowaniu, co oznacza brak potrzeby uzupełniania paliwa przez cały dzień.
Jak powiedziała Carmen Schwable, rzeczniczka LNVG, nie będą oni kupować nowych pociągów z silnikami Diesla, by bardziej przyczynić się do walki z zmianami klimatycznymi. Wyraża także nadzieję, na brak opłacalności takich pociągów w przyszłości.

Firma Alstom prowadzi także rozmowy z amerykańskimi liniami, by tak tamże wprowadzić pociągi napędzane wodorem. Stany nadal korzystają z spalinowych lokomotyw a to w połączeniu z ogromnymi dystansami skutkuje dużym zanieczyszczeniem. Pociągi na wodór są tam alternatywą, ponieważ nie będzie wymagana elektryfikacja linii kolejowych, która bywa kosztowna.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię