Pigułka, która wzmacnia mięśnie i kości

Już niedługo żmudne ćwiczenia na wyrobienie sześciopaka mogą być zbędne. Naukowcy z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) zidentyfikowali lek, który naśladuje i replikuje korzyści płynące z ćwiczeń wzmacniając mięśnie i kości.

Kiedy ćwiczymy nie tylko czujemy się lepiej, ale ćwicząc również wspieramy zdrowie kości i mięśni. Ćwiczenia poprawiają sylwetkę, zwiększają mięśnie, hamują resorpcję kości, poprawiają jakość kości a nawet promują tworzenie się nowych.

Jednak nie każdy z nas lubi lub może ćwiczyć ze względów zdrowotnych lub ma czas regularnie ćwiczyć. Z pomocą tym ludziom może przyjść nowa pigułka – Lokamidazol (LAMZ).

Locamidazole może w szczególności pomóc osobom chorym na choroby naczyniowo- mózgowe, demencję czy tym pacjentom, którzy przez długi okres czasu są przykuci do łóżka.

Ten nowy lek wzmacniający mięśnie i kości może także pomóc w leczeniu osteoporozy i sarkopenii. Osteoporoza to zaburzenie szkieletowe charakteryzujące się obniżoną wytrzymałością kości. Sarkopenia to utrata masy i siły mięśni szkieletowych, która tak jak osteoporoza pojawia się z wiekiem. Jak do tej pory nie ma jednego leku, który działałby na oba zaburzenia jednocześnie.

Naukowcy z TMDU odkryli, że LAMZ, tak jak ćwiczenia, indukuje sygnalizację wapniową w mięśniach i kościach przywracając sprawność ruchową. Locamidazol jest pochodną aminoindazolu i ma zdolność stymulowania wzrost komórek mięśniowych i komórek kościotwórczych jednocześnie hamując wzrost komórek resorbujących kości.

Starszy autor badań, Tomoki Nakashima z TMDU, powiedziała, że „zarówno doustne, jak i podskórne podawanie leku poprawiło mięśnie i kości myszy z osłabieniem lokomotorycznym. W sumie odkrycia pokazują, że LAMZ stanowi potencjalną metodę terapeutyczną w leczeniu słabości narządu ruchu poprzez naśladowanie ćwiczeń.”

Więcej informacji na temat nowego leku można znaleźć na stronie TMDU, https://www.tmd.ac.jp/english/press-release/20220804-2/

MT

Prosty, darmowy test na obecność grzybów w organizmie

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię