Planujesz podróż do USA? Pamiętaj o tych 20 zasadach zachowania

20 zasad zachowania i przepisów wartych przestrzegania podczas pobytu w USA

1. Nie dotykaj ludzi bez ich pozwolenia

Przestrzeń osobista jest ważna w USA i dotykanie kogoś, zwłaszcza nieznajomego, bez jego zgody jest uważane za niegrzeczne.

2. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu tożsamości

Noś dokument tożsamości przy sobie, ponieważ w różnych sytuacjach może być wymagane okazanie jego przez organy.

3. Nie spóźniaj się

Punktualność jest ceniona w kulturze amerykańskiej, dlatego ciągłe spóźnianie się na spotkania jest uważane za niegrzeczne.

 

4. Nie targuj się w sklepach

Targowanie się o ceny nie jest powszechną praktyką w większości sklepów detalicznych w USA. Ceny są zazwyczaj stałe, a próba negocjacji może zostać uznana za niegrzeczną.

5. Nie zaniedbuj dawania napiwków

Jeśli zamawiasz jedzenie lub zlecasz dostawę do domu, zwyczajem jest dawanie napiwków dostawcom.

6. Nie hałasuj w cichych miejscach

W bibliotekach, teatrach, muzeach i innych cichych miejscach ważne jest utrzymywanie niskiego poziomu hałasu i unikanie zakłócających zachowań.

7. Nie podszywaj się pod organy ścigania

Udawanie funkcjonariusza organów ścigania lub używanie fałszywych identyfikatorów jest nielegalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami.

8. Nie ignoruj zasad ochrony środowiska

Zaśmiecanie i naruszenia zasad ochrony środowiska mogą prowadzić do kar finansowych i problemów prawnych.

9. Nie używaj telefonu podczas prowadzenia auta

Rozproszenie uwagi podczas prowadzenia pojazdu, na przykład wysyłanie SMS-ów lub rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, jest nielegalne w wielu stanach.

10. Nie wchodź do obszarów o ograniczonym dostępie

Trzymaj się z daleka od obszarów oznaczonych jako „wstęp wzbroniony” lub „prywatna posesja” czy tez stref objętych zakazem, ponieważ wchodzenie do tych obszarów bez pozwolenia może poskutkować konsekwencjami prawnymi.

11. Nie angażuj się w zachowania agresywne

Unikaj zachowań konfrontacyjnych lub agresywnych, ponieważ mogą one zaostrzyć sytuację i prowadzić do problemów prawnych lub szkód.

12. Nie nadużywaj alkoholu ani narkotyków

Nadmierne używanie alkoholu lub narkotyków może prowadzić do problemów prawnych i niebezpiecznych sytuacji. Zawsze konsumuj odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

13. Unikaj jaywalking

Jaywalking, czyli przechodzenie przez ulicę poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych jest nielegalne w wielu miejscach w USA i możesz otrzymać mandat, jeśli zostaniesz złapany.

14. Nie jedź pod wpływem

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest poważnym wykroczeniem w wielu stanach.

15. Nie lekceważ przepisów dotyczących palenia

Przepisy dotyczące palenia różnią się w zależności od stanu, a nawet w obrębie miasta. Zwróć uwagę na wyznaczone strefy dla palących i ograniczenia w miejscach publicznych.

16. Nie rób obraźliwych gestów ani komentarzy

Unikaj obraźliwych uwag lub gestów na temat rasy, religii, płci lub narodowości, ponieważ może to prowadzić do konfliktu społecznego, a nawet konsekwencji prawnych.

17. Nie dyskutuj intensywnie o polityce

Dyskusje polityczne mogą być drażliwe w Stanach Zjednoczonych, a gorące debaty mogą zniechęcić ludzi.

 

18. Nie ignoruj lokalnych przepisów

Przepisy mogą się różnić w zależności od stanu, a nawet miasta, dlatego bardzo ważne jest, aby znać lokalne przepisy i ich przestrzegać.

19. Nie zakładaj, że możesz nosić broń palną

Przepisy dotyczące broni różnią się znacznie w zależności od stanu i nawet jeśli posiadasz broń palną legalnie w jednym stanie, może ona nie być legalna w innym. Jeśli planujesz nosić lub transportować broń palną, sprawdź lokalne przepisy.

20. Nie ignoruj przepisów drogowych

Przestrzegaj ograniczeń prędkości, stosuj się do sygnałów drogowych i zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Naruszenia przepisów ruchu drogowego mogą poskutkować karami finansowymi i konsekwencjami prawnymi.

10 najpiękniejszych górskich miasteczek w USA na jesienną podróż

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię