Polscy naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER) z Warszawy pracują nad technologiami, które rewolucjonizują diagnostykę i leczenie najcięższych chorób wzroku. Centrum ICTER powstało dzięki funduszom europejskim przyznanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Podczas konferencji w Warszawie zaprezentowano osiągnięcia ośrodka.
Dyrektor ICTER profesor Maciej Wojtkowski powiedział, że naukowcy pracują nad przełomowymi technologiami obrazowania procesów zachodzących w oku oraz ułatwiającymi zabiegi ratujące lub odtwarzające wzrok. „Naszym zadaniem jest tworzenie nowych sposobów leczenia chorób oka” – dodał profesor Wojtkowski.
„Przede wszystkim celujemy w nowe terapie związane z leczeniem chorób genetycznych lub z przeszczepianiem części siatkówki, które będą dopiero wchodziły do praktyki” – podkreślił.
ICTER jest jedną z 14 Międzynarodowych Agend Badawczych finansowanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej z programów unijnych – powiedział wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej doktor Tomasz Perkowski. „Utrzymanie jednego centrum to koszt około 30-40 milionów złotych. Finansujemy bardzo nowoczesne badania w przyszłościowych dziedzinach, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na medycynę, zdrowie i postęp technologiczny” – dodał.
W ICTER jedną trzecią kadry naukowej stanowią obcokrajowcy. Międzynarodowe Centrum Badań Oka współpracuje z czołowymi ośrodkami badań oka na świecie, w tym z University College London – partnerem strategicznym Centrum.
IAR
W ciągu 5 lat zostanie wyeliminowanych 84 mln stanowisk pracy. Raport