W ciągu 5 lat zostanie wyeliminowanych 84 mln stanowisk pracy. Raport

praca

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje likwidację 84 milionów stanowisk pracy w ciągu 5 lat

Według nowego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum – WEF) w ciągu najbliższych pięciu lat rynek pracy zmieni się drastycznie.

World Economic Forum co roku organizuje spotkanie światowych liderów w Davos w Szwajcarii. Jednym z tematów tegorocznego spotkania była przyszłość rynku pracy.

WEF przebadało 800 firm łącznie zatrudniających ponad 11 milionów pracowników w 45 krajach. Badanie WEF wykazało, że świat straci 84 miliony stanowisk pracy. Jednak globalni pracodawcy wierzą, że firmy w te miejsca utworzą 69 milionów nowych i innych stanowisk pracy. Daje to stratę netto 15 milionów miejsc pracy.

Jak podali badacze za nadchodzącymi zmianami na rynkach pracy stoi rozwój sztucznej inteligencji (AI). Najbardziej uderzy ona w miejsc pracy na stanowiskach administracyjnych. Z 84 milionów, 26 milionów osób zajmujących te stanowiska straci pracę. Najczęściej wymieniane są prace kasjerów, osób zajmujących się wprowadzaniem danych, księgowych, HR oraz sekretarek administracyjnych i wykonawczych. Badacze dodają, że główną przyczyną będzie brak wymaganych umiejętności i nadążania za zmianami, które nie sprawiają żadnych problemów AI.

Organizacje ankietowane przez WEF oszacowały, że 34% wszystkich zadań związanych z biznesem jest obecnie wykonywanych przez maszyny. Ankieta również wykazała, że „firmy cenią sobie teraz umiejętność efektywnego korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji bardziej niż programowanie komputerowe”. W ciągu następnych pięciu lat pracodawcy przewidują, że procent ten wzrośnie do 42.

Naukowcy stojący za raportem WEF dodają, że kluczowym motorem rozwoju będzie energia odnawialna i zielona technologia, które stworzą stanowiska pracy dla specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, analityków AI, analityków bezpieczeństwa informacji, inżynierów energii odnawialnej, instalacji energii słonecznej i inżynierów systemowych.  Dodatkowo osobom na stanowiskach wymagających doświadczenia w zakresie ogólnej technologii, analityki danych lub cyberbezpieczeństwa będzie najłatwiej znaleźć pracę w nowych realiach.

Badane firmy również przyznały, że wśród 15 milionów nowych stanowisk pracy znajdą się miejsca dla osób wykazujących odporność, elastyczność, motywację, samoświadomość, ciekawość i chęć do ciągłego dokształcania się. Pracodawcy dodali, że myślenie analityczne i kreatywne będzie najbardziej pożądaną umiejętnością poznawczą, a myślenie analityczne najbardziej cenioną umiejętnością podstawową.

Wypalenie zawodowe – czy jesteś w grupie ryzyka?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię