Co to jest „Spiżarka rotacyjna”? 10 podstawowych zasad

Jeśli próbujesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek sytuacji kryzysowej, jednym z najważniejszych kroków są zapasy żywności.

Zanim jednak udasz się na zakupy do Costco czy Sam’s Club po 50 funtową torbę mąki czy ryżu powinieneś mieć przygotowany plan przechowywania produktów spożywczych.

Właściwe przechowywanie żywności zapewni tobie i twoim bliskim spożywanie najświeższej i najbezpieczniejszej żywności przez długi okres czasu. Pamiętaj również, że w twojej spiżarce czy dodatkowej zamrażalce powinna znaleźć się żywność tylko taka, którą ty i twoi bliscy z przyjemnością jedzą.  Nie kupuj nic czego normalnie nie jesz. Również stroń od kupowania wielofuntowych opakowań suchej żywności jeśli nie masz licznej rodziny.

Wśród preppersów najczęstszą formą przechowywania zapasów żywności jest stosownie spiżarki rotacyjnej.

Spiżarka rotacyjna

Termin ten odnosi się nie tylko do suchych produktów przechowywanych w spiżarkach czy w piwnicy, ale również tych wymagających mrożenia i chłodzenia.

Każdy rodzaj żywność jaką przechowujesz musi być rotowany, aby zachować świeżość i jakość. Korzystaj z zapasów według zasady FIFO – first in first out, pierwszy zakupiony, pierwszy do zjedzenia.

Dodatkowo twoje zapasy żywności powinny być poddane miesięcznej inspekcji w celu zachowania jej świeżości.

 

10 głównych zasad spiżarki rotacyjnej

1. Półki z suchą żywnością powinny być często sprawdzane. Z przodu półek zawsze układaj żywność z najszybciej wygasająca datą do spożycia.

2. Aby nie szukać dat na puszkach czy opakowaniach za każdym razem kiedy dokupujesz nowe produktu, dużą czcionką i czarny mazakiem napisz datę ważności na każdym opakowaniu. W ten sposób zaoszczędzisz czas na poszukiwaniu dat na opakowaniach.

3. Jeśli masz dużo konserw, zainstaluj pochyłe półki lub stojaki, będzie ci łatwiej sprawdzać zapasy.

4. Pamiętaj o inwentaryzacji. Jeśli na twoich półkach jest kilka rodzajów ulubionych produktów w puszkach zrób ich listę. Na liście umieść nazwę produktu oraz ilość puszek. Listę przyklej do drzwi spiżarki czy ściany. Za każdym razem kiedy weźmiesz produkt z półki zaznacz na liście ilość puszek. Pomoże ci to ocenić ilość posiadanych zapasów oraz czy potrzebujesz udać się na zakupy. Ten system może zastosować do każdego suchego produktu – mąki, cukru, kaszy, itd.

5. Żywność w kartonach, papierach i foliach włóż do słoików lub pojemników plastikowych zanim odłożysz je na półki.

6. Podczas procesu rotacji sprawdź miejsce przechowywania żywności pod kątem oznak inwazji szkodników – myszy, mrówek, robaków.

7. Żywność w zamrażalce powinna być sprawdzana pod kątem szczelności opakowań.

8. Każdy pojemnik lub opakowanie powinno być opatrzone datą kiedy trafiło do zamrażalki.

 

9. Przechowuj ten sam lub podobny rodzaj żywności razem. Użyj jednej półki na wszystkie sosy pomidorowe, czy jednej półki w zamrażalce na wszystkie produkty z kurczaka.

10. Utrzymuj odpowiednią temperaturę – sucha żywność powinna być przechowywana w temperaturze od 50 do 70 F, w lodówce około 39F, zamrażalce 0F lub niższą.

Gdzie najlepiej ukryć pieniądze w domu?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię