Popularne imiona w PRL-u – które z nich wracają do łask?

W pierwszej dekadzie XXI wieku, popularne w Polsce stało się nadawanie imion anglojęzycznych, z różnymi formami ich zapisu.

Po Veronicach, Brayanach, Davidach i Dżesikach, zapanowała w końcu moda na piękne i dobrze nam znane imiona z czasów PRL-u. O ile do tej pory, imiona po babciach i dziadkach, nadawane były jako drugie i traktowane były jako lekko wstydliwe, dziś wracają do łask. Sprawdziliśmy, jakie imiona damskie i żeńskie, były najchętniej nadawane przez rodzicom dzieci z pierwszej połowy roku 2022.

 

KLASYCZNE IMIONA DZIEWCZĘCE

Tendencja by wracać do klasycznych imion popularnych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jest zauważalna już kilku lat. W 2022 roku, na pierwszym miejscu pod względem liczby nadań, uplasowała się Zofia, za nią Zuzanna i Hanna. W czołówce imion żeńskich z okresu PRL-u znajdują się również Alicja, Lena, Pola, Maria, Emilia, Antonina, Wiktoria, Iga, Łucja, Natalia, Lilianna, Weronika, Karolina, Aurelia, Eliza, Marianna, Izabela i Wanda.

KLASYCZNE IMIONA CHŁOPIĘCE

W pierwszej połowie 2022r., statystycznie najwięcej urodziło się Antonich. Kolejnymi popularnymi imionami męskimi z okresu powojennego jest Jan, Aleksander, Franciszek, Nikodem, Jakub, Leon, Stanisław, Mikołaj, Ignacy, Wojciech, Adam, Tymon, Marcel, Maksymilian, Wiktor, Krzysztof, Karol, Hubert, Kazimierz, Józef, Teodor, Witold, Olaf, Eryk, Grzegorz, Sebastian, Krystian, Emil, Jerzy, Ryszard, Feliks, Remigiusz, Przemysław, Andrzej i Władysław.

Na długie, ciemne wieczory – seriale z gatunku fantasy!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię