Poziom zanieczyszczenia powietrza wpływa na ryzyko zgonu

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Icahn School of Medicine w Mount Sinai i New York University Grossman School of Medicine wykazało, że narażenie na ponadprzeciętne poziomy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz jak i na zewnątrz zwiększa ryzyko zgonu o 20% i ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 17%.

„Nasze badanie podkreśla rolę kluczowych czynników środowiskowych zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz, dostępu do nowoczesnych usług zdrowotnych i bliskości hałaśliwych, zanieczyszczonych dróg we wszystkich przyczynach zgonów, a w szczególności zgonów z powodu chorób układu krążenia”, napisał w oświadczeniu starszy autor dr Rajesh Vedanthan , kardiolog z NYU Langone Health.

Naukowcy poddali badaniom takie sytuacje jak gotowanie na piecach opalanych drewnem, gotowanie na piecach opalanych naftą, mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg. Wyniki badań pokazały, że piece opalane drewnem zwiększają ryzyko zgonu o 23%, a piece opalane naftą 9%. Oba zwiększają również zachorowanie na choroby sercowo-naczyniowe. W przypadku drewna procent ten wynosi 36 a nafty 19. Mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 20%. Dodatkowo badacze twierdzą, że odległość zamieszkania od przychodni medycznych i szpitali również ma wpływ na ryzyko zgonu. Według nich ryzyko zgonu zwiększa się o 1% na każde 6,2 mili odległości od medycznych instytucji.

Kolejny autor badania, doktor i pracownik naukowy Hadley Michael, napisał w oświadczeniu, że badanie pokazało, iż środowiskowe czynniki ryzyka są obecne i możliwe do oceny na obszarach wiejskich, ubogich w zasoby”.

 

Badacze zwracają również uwagę, że zmniejszenie ryzyka śmierci będzie wymagało redukcję zanieczyszczeń. Doktor Hadley, w wywiadzie dla MNT powiedział, że „coraz częściej lekarze będą musieli odpowiadać na pytania dotyczące ryzyka środowiskowego oraz proponować sugestie i interwencje mające na celu ochronę swoich pacjentów. Wymaga to dalszych badań, aby zidentyfikować najskuteczniejsze interwencje dla określonych czynników ryzyka i populacji pacjentów. Na przykład filtracja powietrza lub maski na twarz w celu zmniejszenia ryzyka narażenia na zanieczyszczenie powietrza.”

W badaniu wzięło ponad 50 tysięcy osób w wieku powyżej 40 lat. Naukowcy rozpoczęli badania tej samej grupy osób w 2004 roku.

Według World Health Organization –  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 25% wszystkich zgonów na świecie można przypisać czynnikom środowiskowym, w tym złej jakości powietrza i wody, brakowi warunków sanitarnych i ekspozycji na toksyczne chemikalia. WHO również wymienia dziesięć przyczyn stojących za śmiertelnymi przypadkami spowodowanymi środowiskiem. Główną przyczyna jest niedokrwienie serca.

ZJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię