Preppersi mają swoje 5 minut – kim są?

444

W dzisiejszych, jakże niepewnych czasach, może zaistnieć konieczność przetrwania kilku, lub nawet kilkunastu dni w lesie, lub w innym miejscu poza cywilizacją. Jak się przygotować, jak przetrwać?

Preppersi

Preppersi to wszyscy ci, którzy starają się zabezpieczyć siebie i swoje rodziny na wypadek wojny, pandemii, czy katastrof żywiołowych. Działania preppersów wynikają z założenia, że rzeczywistość w której żyjemy, ma bardzo kruche podstawy bezpieczeństwa i wszystko może ulec zmianie.

 

Według szacunków na terenie samych Stanów Zjednoczonych żyją dziesiątki tysięcy preppersów. Bardzo często mieszkają na uboczach miast. Mają ogrody warzywne, hodują zwierzęta, posidają własne studnie i świetne sposoby komunikacji między sobą.

Większość z nas dąży do zaspokojenia swoich potrzeb, a w miarę możliwości, podniesienie standardu życia na wyższy poziom. Może to być zakup większego domu lub nowego samochodu. Dla preppersa jednak, najważniejsze jest utrzymanie standardu, do którego przywykł. W „dobrych czasach” stara się tak inwestować pieniądze, aby w czasach kryzysu, jak najdłużej utrzymać poziom, do którego jest przyzwyczajony. Stara się także zabezpieczyć na wypadek „najgorszego”.

Oto kilka zasad, jakie stosują preppersi:

Zaopatrzenie spiżarni
Dobrze jest w domu, najlepiej w piwnicy zmagazynować zapasy żywności na 6 miesięcy. Bardzo ważną rzeczą jest dobra organizacja pomieszczenia, w którym są przechowywane zapasy. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • temperatura
    ma zasadnicze znaczenie dla przechowywania żywności. Należy unikać pomieszczeń wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów.
  • wilgotność
    należy unikać pomieszczeń wilgotnych. Wilgoć przyspiesza psucie artykułów spożywczych i powoduje korozję metalowych puszek konserw.
  • światło
    zdecydowanie najlepsze są pomieszczenia ciemne, w których lepiej utrzymują się warzywa, owoce lub grzyby.
  • higiena
    zapasy należy chronić przed gryzoniami i owadami.

Plecak ewakuacyjny

Może zaistnieć potrzeba opuszczenia domostwa, w celu znalezienia bezpieczniejszego miejsca. Na taką ewentualność należy przygotować odpowiednio przygotowany plecak.

  • woda w ilości 2 litrów;
  • butelka z filtrem do wody i bądź tabletkami do uzdatniania wody;
  • apteczka z opatrunkami i środkami przeciwbólowymi;
  • latarka, najlepiej czołowa;
  • folia termiczna, nóż, zapalniczka;
  • pożywienie w formie batonów energetycznych;
  • przenośna ładowarka na energię słoneczną.

Tego typu przygotowania pozwolą przetrwać pierwsze, najgorsze chwile. Warto poświęcić nieco czasu i energii, aby zapewnić sobie i najbliższym tak ważne poczucie bezpieczeństwa.