Przełom w leczeniu choroby Alzheimera

Naukowcy są pewni, że nowoodkryty związek genetyczny pomoże w leczeniu Alzheimera (AD).

Przełomowe badania ustaliły genetyczny związek między chorobą Alzheimera a zaburzeniami jelit i cholesterolem. W przeszłości badań w tym kierunku było wiele, ale dopiero teraz udało się ustalić związek między AD a kilkoma chorobami jelit. Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie pozwoli na wcześniejszą diagnozę i nowe opcje leczenia choroby.

 

Naukowcy z Centre for Precision Health na Edith Cowan University (ECU) ustalili, że osoby z problemami trawiennymi – żołądkowymi mogą być bardziej narażone na zachorowanie na chorobę Alzheimera.

W najnowszym badaniu naukowcy z ECU przeanalizowali dane 400 000 uczestników z AD i innych badań zaburzeń jelitowych. Naukowcy odkryli, że osoby z AD i zaburzeniami jelit mają wspólne geny.
Główny badacz badania, dr Emmanuel Adewuyi, powiedział, że „Badanie zapewnia nowy wgląd w genetykę kryjącą się za obserwowanym współwystępowaniem AD i zaburzeń jelitowych. Poprawia to nasze zrozumienie przyczyn tych schorzeń i identyfikuje nowe cele do zbadania w celu potencjalnego wcześniejszego wykrycia choroby i opracowania nowych metod leczenia obu rodzajów schorzeń.”

Dyrektor Center for Precision Health i kierownik badań, profesor Simon Laws, dodał, że „odkrycia te dostarczają dalszych dowodów na poparcie koncepcji osi „jelito-mózg”.

 

Kolejnym powiązaniem jakie odkryli naukowcy z ECU jest poziom cholesterolu a AD. Doktor Adewuyi powiedział, że „nieprawidłowy poziom cholesterolu stanowi ryzyko zarówno dla AD, jak i zaburzeń jelitowych”. Dodał, że pomimo tego, iż „potrzebne są dalsze badania nad wspólnymi mechanizmami między warunkami, istnieją dowody, że wysoki cholesterol może przenosić się do ośrodkowego układu nerwowego, powodując nieprawidłowy metabolizm cholesterolu w mózgu”.

Naukowcy dodają, że statyny – leki obniżające poziom cholesterolu mogą być korzystne nie tylko w obniżaniu poziomu cholesterolu, ale również w leczeniu AD i zaburzeń jelitowych. „Dowody wskazują, że statyny mają właściwości, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, modulować odporność i chronić jelita”, powiedział dr Adewuyi.

Praca naukowców z Centre for Precision Health na Edith Cowan University została opublikowana w nature.com – Adewuyi, E.O., O’Brien, E.K., Nyholt, D.R. et al. A large-scale genome-wide cross-trait analysis reveals shared genetic architecture between Alzheimer’s disease and gastrointestinal tract disorders. Commun Biol 5, 691 (2022). https://doi.org/10.1038/s42003-022-03607-2

ZJ

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię