Przepis na White Russian

White Russian to przepyszny koktajl przyrządzany z użyciem wódki, kawowego likieru oraz śmietany.

Zwyczajowo podawany jest na lodzie. Charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem i co za tym idzie jest wysokokaloryczny, więc osoby zwracające uwagę na wagę nie powinny pić go w dużych ilościach.

 

Historia White Russian

21 listopada 1965 roku, w “Oakland Tribune”, dzienniku stanu Kalifornia pojawił się przepis na drinka o tej właśnie nazwie. “Russian” nie wskazuje jednak na kraj pochodzenia tego napoju, a na fakt, że głównym jego składnikiem jest wódka, w ówczesnych czasach dość jednoznacznie kojarzona z Rosją.

Już w latach siedemdziesiątych White Russian cieszył się dużą popularnością, jednak boom na ten koktajl nastąpił dopiero po produkcji filmu “Big Lebowski”, w którym to główny bohater wielokrotnie pił ów napój.

W czasach obecnych istnieją niezliczone warianty tego drinka, wśród których warto wymienić White Canadian z kozim mlekiem, White Belgian z likierem czekoladowym zamiast likieru kawowego, White Mexican z horchatą zamiast śmietanki, White Cuban, w którym wódkę zastąpiono rumem oraz Dirty Russian z mlekiem czekoladowym zamiast śmietanki.

Jak przygotować White Russian?

Składniki:

– 30 ml wódki (lub rumu w wersji White Cuban)
– 20 ml likieru kawowego (lub czekoladowego w wersji White Belgian)
– 20 ml słodkiej śmietanki (lub mleka czekoladowego/horchaty w wersji Dirty Russian/White Mexican)
– kilka kostek lodu

White Russian podaje się zazwyczaj w niskich szklankach z grubym dnem, jako digestif po posiłku.

 

Sposób przyrządzania:

Śmietankę umieszczamy na kilka minut w zamrażalniku celem schłodzenia
Szklankę napełniamy lodem, po czym wlewamy wódkę, likier oraz schłodzoną śmietankę. Składników nie mieszamy! Prawidłowo przygotowany White Russian posiada wyraźnie odznaczające się warstwy.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię