Przepis na zdrowotną nalewkę z agrestu

Agrest jest niepozornym krzewem uprawianym w naszym kraju od pokoleń. Ten krzew owocowy nie rośnie za duży, na ogół osiąga wysokość 150cm.

Posiada masę kolczastych pędów i liście trój- oraz pięcioczęściowe. Kwiaty agrestu są pojedyncze, rzadziej występują w gronach. Nie należą do urodziwych, ale jest ich za to bardzo dużo. Najczęściej spotykamy kwiaty o żółtym lub czerwonawym zabarwieniu.

 

Owocem agrestu jest jagoda w kolorze zielonawym, białawym, lub przechodzącym w czerwony. Jagody te są kuliste, czasem jajowate pokryte drobniutkimi włoskami przypominającymi meszek. Krzew ten kwitnie najczęściej w kwietniu a owoce dojrzałe mniej więcej cztery miesiące później czyli w sierpniu.

Owoce agrestu bogate są w różnego rodzaju witaminy i minerały. Są źródłem pektyny oraz łatwo przyswajalnych pierwiastków fosforu, miedzi i żelaza.

Przepis na wspaniałą nalewkę z agrestu:

Składniki:

  • 1 kg dojrzałego agrestu,
  • 0,5 kg cukru,
  • laska wanilii,
  • kawałek korzenia imbiru,
  • 1 litr 50% wódki zrobionej ze spirytusu i przegotowanej wody.

 

Przygotowanie nalewki:

Kilogram dojrzałych owoców agrestu należy obficie przepłukać pod bieżącą, zimną wodą. Owoce powinny być przygotowane do umycia tj. obrane z ogonków i kawałków liści. Oczyszczone owoce umieszczamy w słoiku i lekko dociskamy. Zależy nam, aby owoce były tylko i wyłącznie popękane, nie zmiażdżone. Następnie dodajemy pół kilograma cukru i laskę wanilii, a także kawałek korzenia imbiru.

Tak przygotowaną miksturę zalewamy wódką własnej roboty, czyli zrobionej ze spirytusu rozcieńczonego z wodą. Idealnie jak nasza wódka będzie miała około 50%. Tak przygotowaną nalewkę umieszczamy w szczelnie zamkniętym pojemniku (można wykorzystać słoik) w ciepłym i słonecznym miejscu przez okres dwóch tygodni.

Po upływie wspomnianych dwóch tygodni przecedzamy przez sitko a następnie filtrujemy za pomocą bibuły filtracyjnej nasz wywar. Następnie przefiltrowaną nalewkę umieszczamy w przygotowanych butelkach. Wypełnione butelki należy szczelnie zamknąć i odstawić na pół roku, tym razem w chłodne i ciemne pomieszczenie.

Dobroczynne działanie nalewki:

Nalewka posiada pewne właściwości wzmacniające dla osób zmęczonych zarówno fizycznie jak i psychicznie. Podczas choroby małe ilości nalewki pomagają zwalczać infekcje działając przeciwgorączkowo.

Aby powyższe działanie miało skutki dobroczynnego nie powinniśmy spożywać więcej niż 2-3 łyżki stołowe dziennie.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię