Przynajmniej 20 procent ludzi w USA boryka się z sezonową depresją. Podpowiadamy jak złagodzić jej skutki

Według Cleveland Clinic około pół miliona Amerykanów boryka się z sezonowymi zaburzeniami depresyjnymi w okresie zimowym. Kolejne 20 procent populacji zmaga się z łagodniejszym przypadkiem zimowego przygnębienia, tzw. zimowym bluesem.

Winą za SAD – seasonal affective disorder, obarczane jest mniejsze nasłonecznienie i krótsze dni. Ponure zimowe miesiące u wielu z nas wywołują przygnębienie, rozdrażnienie, zmienne nastroje, a często i rezygnację z chęci wykonywania codziennych obowiązków.

 

W Chicago nie brakuje pochmurnych zimowych dni. Jeśli doskwiera ci brak energii i odczuwasz ogólne zniechęcenia zastosuj kilka poniższych wskazówek, a twoje nastawienie do życia stanie się bardziej słoneczne:

1. Nawet w pochmurne dni udaj się na spacer. Światło dzienne sprzyja walce z depresją.

2. Wstawaj codziennie o tej samej porze.

3. Fototerapia, czyli leczenie białym światłem widzialnym za pomocą specjalnych lamp do fototerapii lub koloroterapii (np. Bright Light, Bioptron, Fotovita).

4. Ćwicz – ćwiczenia są pomocne w walce z lękami i zmianami nastroju. Idź na pływalnię, siłownię czy do fitness klubu.

5. Zapisz się na jogę, która obniża stres i zwiększa poziom szczęścia.

6. Aromaterapia – najlepsze zapachy to pomarańcz i cytryna. Badanie z 2017 roku opublikowane w The Mental Health Clinician – pokazuje również, że olejki eteryczne z lawendy mogą mieć dobry wpływ na samopoczucie osoby z depresją.

7. Terapia – rodzaj terapii poznawczo-behawioralnej może pomóc w dostosowaniu zarówno myślenia, jak i zachowania, aby poczuć się lepiej.

8. Znajdź czas na relaks, nowe hobby.

9. Nie izoluj się od ludzi – weekend ze znajomymi czy nawet wyjście na zakupy pomoże ci w walce z przygnębieniem.

10. Jedz dużo warzyw i owoców oraz orzechów. Twój organizm potrzebuje magnez, żelazo, cynk i witaminy A, C, E.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię