Rak trzustki i 15 letni geniusz Jack Andraka. Warto zapamiętać to nazwisko

Jack Andraka.
Zapamiętajcie to nazwisko bo będzie o nim głośno.

Ten 15-letni entuzjasta nauki z Crownsville w stanie Maryland ogłosił, że wynalazł i opatentował test na raka trzustki. Badania laboratoryjne wskazują 100% dokładność wczesnego wykrycia, co z kolei może przełożyć się na ratowanie tysięcy istnień ludzkich rocznie!

Obserwowanie powolnego, bolesnego umierania bliskiego przyjaciela Andraki, stało się impulsem do poszukiwań i wynalezienia testu na raka trzustki.
Zdiagnozowany rak trzustki jest praktycznie wyrokiem śmierci. Nie ma na niego lekarstwa a lekarze są w stanie wykryć jego obecność dopiero w bardzo późnym stadium, a odsetek umieralności jest aż 98%.

Lekarze są zgodni co do stwierdzenia, że wczesne wykrycie raka trzustki spowodowałoby wydłużenie życia pacjenta, a i może, w niedługim czasie wynalezienie leku na niego.
W medycynie istnieje co prawda sposób na wykrywanie choroby, ale ma on już prawie 60 lat, 30% dokładności i pojedynczy test kosztuje około $800 (takich testów trzeba wykonać kilkanaście do kilkuset, aby uzyskać w miarę prawidłowy wynik).

Ale wygląda na to, że dotychczasowe testy odkładamy na półkę historii.

Jack Andracka wymyślił metodę wczesnego wykrywania raka, która jest 168 razy szybsza, 26,000 razy tańsza i ma 100% skuteczność. Nieźle jak na 15-latka, prawda?

Jednak sposób, w jaki udało mu się to wymyślić, jest historią wartą opowiedzenia.

Sam Andraka śmieje się, że jego głównymi narzędziami badawczymi był internet, a właściwie głownie strony: Get Holistic Health, Google i Wikipedia
„Dokonałem odkrycia za pomocą laptopa, smartfona i niektórych wyszukiwarek online” – powiedział w wywiadzie dla National Geographic.

Pierwszym etapem prac Andraki było wyizolowanie cząsteczki – tak zwanego „markera biologicznego” raka trzustki, który występuje we wczesnym stadium choroby. Zrobił około 4,000 prób i spośród 8,000 możliwych białek udało mu się zlokalizować tą jedną. Jak się nazywa? MEZOTEINA.

Przy odrobinie szczęścia natknął się na pracę naukową na temat nanorurek węglowych, które są cylindrami o średnicy 50,000 średnicy ludzkiego włosa, mocniejszymi niż stal i bardziej przewodzącymi niż miedź

Następnie, szkoła do której chodzi Andraki omawiała akurat na zajęciach z biologii przeciwciała, które są cząsteczkami wiążącymi się z jednym specyficznym białkiem, co dało mu pomysł znalezienia przeciwciała, które wiązałoby się z jego markerem biologicznym, MEZOTEINĄ.

Po zgromadzeniu tych danych Andraka wpadł na pomysł: trzeba przeplatać wrażliwe na MEZOTEINĘ przeciwciała za pomocą sieci nanorurek, które mogłyby (ewentualnie) wykryć wysokie poziomy MEZOTEINY obecne w próbkach krwi od pacjentów z rakiem trzustki we wczesnym stadium.

Pomysł był doskonały, ale przecież Andraka nie byłby w stanie przetestować swojego pomysłu w zaciszu swojego pokoju. Potrzebował odpowiedniej przestrzeni laboratoryjnej, co stanowiło kolejne wyzwanie dla młodego naukowca.

Andraka sam opracował budżet, listę materiałów, harmonogram pracy i procedurę, i wysłał to wszystko do 200 badaczy z prośbą o miejsce w laboratorium. Jak to zwykle bywa w tego rodzaju historiach, 199 badaczy mu odmówiło, ale jeden dyrektor laboratorium w John Hopkins School of Medicine powiedział „tak”.

Nasz 15-letni geniusz w końcu był na dobrej drodze do przetestowania swojego pomysłu i zderzenia go z laboratoryjna rzeczywistością. W przemówieniu dla TEDx powiedział, że popełnił każdy możliwy błąd w laboratorium, ale wiedział, że nie może się zniechęcić.

Jak wygląda wynalazek Andraki?
Jest to małe urządzenie – sonda do pomiaru z bibułą filtracyjną. Gdy jest ono używane z przyrządem do pomiaru rezystencji elektrycznej, może wcześnie wykryć raka i jest w 100% dokładne.
Czekamy jednak na efekty poza laboratoryjne.

Andraka uważa, że być może to samo urządzenie przyczyni się w przyszłości do wykrywania innych chorób przy użyciu podobnych zasad.

„Nie mogłem uratować przyjaciela, który zmarł na raka trzustki, ale mam nadzieję, że odkryłem coś, co spowoduje, że inne rodziny nie będą musiały borykać się z podobnymi trudnościami”.

Na raka trzustki zmarli miedzy innymi:

• Anna Przybylska,
• Patrick Swayze,
• Steve Jobs
• Luciano Pavarotti
• Daria Trafankowska
• Michael Landon
• Marcello Mastroianni
• Richard Crenna
• Rex Harrison
• Marian Glinka

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię