Recykling – co musisz wiedzieć

Recykling

Martwisz się o stan naszego środowiska naturalnego? Recykling jest jedną z podstawowych metod ochrony naszego ekostystemu.

Jego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów.

Oto 8 najłatwiejszych materiałów nadających się do recyklingu na naszej planecie:

1. Papier

Amerykanie zużywają 650 funtów (0,29 t) papieru rocznie na osobę. Na szczęście papier jest jednym z najbardziej nadających się do recyklingu materiałów – 66 procent papieru wytworzonego w 2017 roku zostało poddane recyklingowi. Czysty papier pokonsumpcyjny jest zredukowany do włókien celulozowych i może być ponownie użyty średnio pięć do siedmiu razy. „Celuloza to ten sam produkt, który jest ekstrahowany z kory drzewa w celu wytworzenia papieru, a poprzez rozkładanie papieru można go użyć ponownie”, mówi Denise Braun, CEO All About Waste.
 Magazyny, gazety i papiery biurowe można zwykle poddać recyklingowi, ale nie wszystkie produkty papierowe nadają się do recyklingu. „Ręczniki papierowe i serwetki nie nadają się do recyklingu, zazwyczaj z powodu zbyt dużego zanieczyszczenia odpadami żywności, olejami, brudem i innymi pozostałościami” – mówi Meredith Leahy, kierownik ds. Dystrybucji odpadów i rozwiązań cyklicznych w Rubicon Global.

2. Szkło

Szkło można w nieskończoność poddawać recyklingowi – z wyjątkiem szkła stosowanego w lusterkach. Jedna tona szkła pochodzącego z recyklingu pozwala zaoszczędzić 42 kWh energii. Recykling szkła jest o 33 procent bardziej energooszczędny niż tworzenie nowego szkła. Szkło z recyklingu jest często stosowane do pojemników, izolacji z włókna szklanego i sztucznego piasku.
 „Aby poddać recyklingowi szkło, musi ono być bardzo czyste, a cząstki muszą być wystarczająco duże, aby można je było rozdzielić kolorami za pomocą urządzeń optycznych” – mówi Archie Filshill, dyrektor generalny AeroAggregates. „Po oczyszczeniu i sortowaniu według kolorów szkło topi się i ponownie wprowadza do procesu produkcji szkła, co zmniejsza całkowitą energię wymaganą do wytworzenia nowego produktu szklanego”.

3. Plastik

Tworzywa sztuczne PET 1 i HDPE są najbardziej podatnymi tworzywami do recyklingu. Jednak nie wszystkie tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi. PET służy do produkcji twardych plastikowych pojemników, takich jak słoiki z masłem orzechowym i butelki do dressingów do sałatek. HDPE jest najczęściej używany w butelkach na mleko i niektórych toreb na zakupy.
Recykling mechaniczny przekształca plastik w granulki wielokrotnego użytku. Czyste butelki PET 1 są podgrzewane i rozkładane, aby można je było z powrotem przekształcić w butelkę, podczas gdy butelki PET 1, które nie są wystarczająco czyste, zamieniane są w włókno na poliester.

4. Resztki żywności

Niektóre amerykańskie miasta mają program zbiórki ekologicznej, dzięki której odpady żywnościowe zostają wykorzystane jako surowiec wtórny. Posiniaczone owoce można wykorzystać do przygotowania konserwantów lub ciast. Skrawki warzywne można wykorzystać do przygotowania bulionu. Nadmiar mięsa można wykorzystać na paszę dla zwierząt. 
„Żywność można przetwarzać w energię, ciepło, paliwo i kompostować w cenne uzupełnienie gleby, które tworzy zdrowe rośliny, zapobiega erozji i zwalcza suszę. Zużyty olej kuchenny ze smażonych potraw jest przetwarzany na glicerol i biodiesel do wykorzystania jako paliwo ”, mówi Ryan Cooper, kierownik ds. przekierowania odpadów i lider recyklingu organicznego w Rubicon Global.

5. Stal

Stal jest materiałem najczęściej poddawanym recyklingowi. „Stal może być poddawana recyklingowi w nieskończoność ze względu na skład chemiczny jej podstawowych właściwości (żelazo, węgiel) i wytrzymałości”, mówi Steven Torres, dyrektor generalny Metal Carports. „Te podstawowe właściwości ułatwiają topienie i przekształcanie bez utraty wytrzymałości, wydajności, trwałości lub jakości”. Wyjaśnia, że ​​stal z recyklingu trafia do zakładów przetwórczych, w których jest oddzielana od innych metali, a następnie ponownie topiona i przekształcana w nowym celu. 
Co więcej, stal może być ponownie wykorzystana; przemysł produkcyjny i budowlany poddaje recyklingowi stalowe kontenery transportowe do budowy domów, sklepów i biur. „Stal jest uprzywilejowana jako materiał nadający się do recyklingu ze względu na jej wytrzymałość i trwałość przy każdym użyciu – produkty stalowe często pozostają w użyciu przez dziesięciolecia”, mówi Torres.

6. Aluminium


„Aluminium tak jak stal nadaje się do recyklingu, ponieważ można je topić i wykorzystywać w nieskończoność do tworzenia nowych produktów aluminiowych” – mówi Shadi Bakour, dyrektor generalny PATHWATER. Po umieszczeniu aluminium w systemie recyklingu jest ono rozdrabniane na małe kawałki, sortowane laserowo od innych materiałów i stapiane w wysokich temperaturach. Stamtąd aluminium jest wlewane do wlewków i walcowane w arkusze, które są następnie sprzedawane producentom i używane w tworzeniu nowych produktów aluminiowych. 
Aluminium wymaga 95 procent mniej energii do recyklingu niż do produkcji z nowych surowców. W 2016 roku ponad połowa aluminium w Stanach Zjednoczonych została poddana recyklingowi – 1,23 miliarda funtów puszek poddano recyklingowi z 2,5 miliarda funtów dostępnych do recyklingu. Według Bakour, jednym z najczęściej przetwarzanych produktów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych jest puszka aluminiowa.

puszki

7. Karton

Recykling jednej tony tektury pozwala zaoszczędzić dziewięć metrów sześciennych miejsca na wysypisku. „Karton nadaje się do recyklingu ze względu na włókna drzewne” – mówi Kemi Ibeh z MS Environmental Studies. „Chociaż można go wielokrotnie poddawać recyklingowi, należy zachować ostrożność, ponieważ włókna drzewne skracają się z każdym procesem recyklingu, co pogarsza jego wydajność”. Tekturę z recyklingu można stosować na ręczniki papierowe, pudełka na płatki zbożowe, pudełka na buty i inne.
Podczas recyklingu karton prasuje się w duże bele. Surowiec jest transportowany do papierni, gdzie bele zostają rozpakowane i zmieszane z wodą w celu przetworzenia ich w masę. Woda jest usuwana i z masy tworzona jest nowa tektura – karton. „Ilość wody zużywanej do recyklingu kartonu jest minimalna w porównaniu do wody zużywanej w produkcji pierwotnego materiału”, mówi Ibeh.

 

8. Beton


Beton jest kolejnym materiałem, który można wielokrotnie wykorzystywać i poddawać recyklingowi. „Beton składa się z prostej mieszanki, w której nie ma nic dodanego i nie jest poddawany dodatkowej obróbce, która zapobiegłaby jego ponownemu użyciu” – mówi Chris Batterson, kierownik ds. Przekierowania odpadów, budowy i rozbiórki w Rubicon Global. Kiedy beton jest poddawany recyklingowi, jest kruszony na drobne cząstki, a następnie przeciskany przez sito w celu usunięcia nieczystych cząstek. Ostatecznym rezultatem jest nowy czysty beton, który można wykorzystać do nowych projektów, w tym do nawierzchni dróg, podjazdów i chodników.

Czysta Piętnastka 2023

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię