Rodzaje bazylii i 9 powodów, dla których warto ją dodać do jadłospisu

To aromatyczne zioło stosowane jako dodatek do wielu potraw jak również dostępne w wielu suplementach zapewnia organizmowi szereg korzyści zdrowotnych.

Bazylia pochodzi z Azji i Afryki gdzie była uważana za święte i szlachetne zioło. Słowo bazylia pochodzi od starożytnego greckiego „basilikhon”, co oznacza „królewski”. Istnieje ponad 60 odmian bazylii, do najpopularniejszych należą:

Słodka bazylia – najszerzej uprawiana jest najpopularniejszą odmianą bazylii. Znana jest głównie z zastosowania w daniach włoskich. Ma smak lukrecji i goździków.

Bazylia krzewiasta lub grecka – ma silny aromat, ale łagodny smak, więc można ją zastąpić słodką bazylią. Tworzy zwarty krzew o małych liściach i dobrze rośnie w doniczce.

Tajska bazylia -ma smak anyżu i lukrecji i jest powszechnie stosowana w potrawach tajskich i południowo-wschodniej Azji.

Bazylia cynamonowa – pochodzi z Meksyku. Jak nazwa wskazuje ma smak i zapach podobny do cynamonu. Najczęściej podawana jest z warzywami strączkowymi lub pikantnymi, smażonymi warzywami.

Bazylia sałatowa – jej liście są duże, pomarszczone i miękkie o smaku podobnym do lukrecji. Sprawdza się w sałatkach, z pomidorami i oliwą z oliwek.

Święta bazylia – powszechnie stosowana w suplementach i herbacie ziołowej. Jest dodawana do niektórych tajskich potraw ze względu na jej wyrazisty smak.

Bazylia cytrynowa – ma pikantny cytrynowy smak. Głównie uprawiana jest w Afryce.

Bazylia miętowa – ma orzeźwiający, miętowy smak. Doskonale nadaje się do zastosowań kulinarnych, w tym do robienia pesto. Łatwa w uprawie.

9 korzyści zdrowotnych bazylii:

Zawiera przeciwutleniacze

Bazylia zawiera także przeciwutleniacze, takie jak luteina, zeaksantyna, beta-karoten i beta-kryptoksantyna. Wiele korzyści zdrowotnych bazylii pochodzi z tych przeciwutleniaczy, a także z olejków eterycznych. Związki te w większości znikają podczas procesu suszenia, więc w miarę możliwości wybieraj świeżą bazylię.

Bazylia zawiera wiele witamin i minerałów

Bazylia zawiera również wiele innych ważnych składników odżywczych. Te składniki odżywcze obejmują:

  • Wapń
  • Witamina A
  • Witamina K
  • Mangan
  • Magnez
  • Żelazo
  • Cynk
  • Potas

Redukuje stres oksydacyjny

Słodka bazylia zawiera związek zwany eugenolem, a bazylia limonkowa i cytrynowa zawierają limonen. Te przeciwutleniacze, wraz z innymi, takimi jak antocyjany i beta-karoten, pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, które w przeciwnym razie mogą prowadzić do uszkodzenia komórek i zwiększać ryzyko różnych schorzeń, w tym raka, chorób serca, zapalenia stawów i cukrzycy.

Chroni przed rakiem

Fitochemikalia znajdujące się w bazylii mogą pomóc w ochronie przed różnymi rodzajami raka, w tym rakiem płuc, rakiem wątroby, rakiem jamy ustnej i rakiem skóry.

Reguluje poziomu cukru we krwi

Dodanie bazylii do diety może pomóc w obniżeniu wysokiego poziomu cukru we krwi. Bazylia może być również pomocna w leczeniu długotrwałych skutków wysokiego poziomu cukru we krwi.

Zapobiega chorobom serca

Eugenol w bazylii może blokować kanały wapniowe, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Olejki eteryczne zawarte w niej mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Bazylia zawiera również magnez, który może poprawić przepływ krwi, umożliwiając rozluźnienie mięśni i naczyń krwionośnych.

Poprawia zdrowie psychiczne

Bazylia to popularne zioło w medycynie ajurwedyjskiej. Zawiera związki, które mogą pomóc złagodzić lęk i depresję, zwiększyć zdolność jasnego myślenia i zmniejszyć ryzyko utraty pamięci związanej z wiekiem.

Zmniejsza stany zapalny

Olejki eteryczne zawarte w bazylii, w tym eugenol, linalol i cytronellol, mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych w organizmie. Te właściwości przeciwzapalne mogą pomóc obniżyć ryzyko zapalenia stawów, choroby serca i problemów z jelitami.

Chroni przed infekcjami

Bazylia ma właściwości antybakteryjne. Olejki zawarte w ziołach mogą pomóc w zwalczaniu bakterii u osób z infekcjami dróg oddechowych, dróg moczowych, brzucha i skóry.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię