Rośliny domowe, które wspomogą zdrowy sen

Nikt nie ma wątpliwości, że sen to czas niezwykle ważny. Podczas snu organizm się regeneruje, a umysł oczyszcza. Pomocne w zasypianiu mogą okazać się domowe, bardzo proste w uprawie rośliny. Dzięki nim może okazać się, że poranki będą pełne dobrej energii, a cało i psychika wypoczęte.

Wszystkie przedstawione gatunki są łatwe w uprawie, zatem odpowiednie nawet dla początkujących amatorów zieleni. Gotowi na podróż w domową dżunglę?

1. Zielistka

Niepozorna, sympatyczna „trawka” kryje w swoim mizernym ciele, wielką moc. Nie tylko doskonale nawilża i oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, ale także produkuje rekordową ilość tlenu. Postawienie, lub zawieszenie w sypialni doniczki z tą dekoracyjna roślinką, ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu. W zamian za dobrą opiekę zielistka odwdzięczy się wypuszczaniem dekoracyjnych pędów, na końcach których powstają kolejne roślinki. Kwitnie białymi, delikatnymi kwiatuszkami.

Zielistka

2. Storczyki

Egzotyczne piękności, znane przede wszystkim z imponujących kwiatów, nie tylko urodą zachwycają. Ich zdolność przetrwania w bardzo niesprzyjających warunkach jest wręcz legendarna. I tą super mocą chętnie się dzielą, w zamian za opiekę. Storczyki produkują rekordowe ilości tlenu i skutecznie oczyszczają powietrze, z zawieszonych w nim toksyn. Wymagają rozproszonego światła , a gatunki nadrzewne, najczęściej spotykane w handlu, przezroczystych doniczek, Lubię umiarkowanie wilgotne podłoże z kory i zraszanie – w naturze rosną w koronach lasów deszczowych.

Storczyki

3. Gardenia

Ukochany kwiat naszych praprababć, które chętnie wkładały je w butonierki swoich mężczyzn. Niewielka roślinka powala urodą ciemnozielonych, lśniących liści i ogromnych, w stosunku do nich, kwiatów. Poza właściwościami, które dzieli z kuzynkami – oczyszczanie, nawilżanie powietrza i produkcja tlenu, ułatwia zasypianie dzięki upojnemu zapachowi kwiatów. Ta elegancka królowa z dawnych lat nikogo nie pozostawi obojętnym – ani niewyspanym.

Gardenia

4. Epiremnum złociste

To dekoracyjne pnącze o sercowatych liściach ma niewielkie wymagania. Lubi półcień i sporą wilgotność powietrza. W podzięce podaruje czyste powietrze, wzbogacone o odżywczy tlen. Dzięki pokrojowi, choć to roślina o pędach dorastających na wet do kilku metrów długości, nadaje się nawet do małych mieszkań. Pnącze można prowadzić tak, żeby nie zabierało przestrzeni, jednocześnie ciesząc się jego dobroczynnym działaniem.

Epiremnum złociste

5. Skrzydłokwiat

Ta elegancka roślina rodem z podnóży drzew wilgotnych lasów tropikalnych, ceni sobie cień i wilgoć. Słynie z mistrzowskich wręcz zdolności oczyszczania powietrza i nasycania go tlenem. W naturze łany skrzydłokwiatów wspomagają mieszkańców niższych pięter lasów. W ludzkich sypialniach królują niepodzielnie, w bezpiecznej odległości od południowych i zachodnich okien. Zapewniają spokojny i zdrowy sen w czystym, dobrze nawilżonym i oczyszczonym powietrzu. Za dnia cieszą oczy niewątpliwą urodą.

Skrzydłokwiat

Roślin i zbawiennym wpływie na zdrowie, samopoczucie i mikroklimat pomieszczeń jest mnóstwo i nie sposób ich wszystkich tu wymienić. Czytelnicy, którzy lubią otaczać się zielenią, na pewno mają swoje ulubione rośliny, które dobrze czują się w pomieszczeniach domów. Można śmiało powiedzieć, że każdy roślinny mieszkaniec wnosi ze sobą życie i dobre energie, zatem warto znaleźć dla niego kawałek miejsca na parapecie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię