Sen niezbędny dla zachowania zdrowia ciała i umysłu

Sen to nie tylko najlepszy kosmetyk, ale również lek. Podczas snu mózg regeneruje naszą skórę, naprawia uszkodzenia, porządkuje zdobyte informacje, a nawet rozwiązuje problemy.

Wystarczą trzy nieprzespane noce, aby nasza kondycja fizyczna i psychiczna podupadła. Pogarsza się nasza pamięć, obniża się nasza odporność na choroby, tracimy zdolność koncentracji. Niestety wielu z nas ma problemy z zasypianiem i przesypianiem nocy bez przebudzeń.

Pomimo zaganianych dni i zmęczenia kiedy przychodzi czas na zbawienny sen nie potrafimy wyłączyć gonitwy myśli. Jak się okazuje, nie tylko stres lub niebieskie światło z ekranów urządzeń mogą zakłócać cykl naszego snu. Jeśli cierpisz na bezsenność, nie możesz spać spokojnie przez całą noc i nie możesz zrozumieć, dlaczego zastanów się nad swoją dietą. To ona może być rozwiązaniem dla twoich bezsennych nocy. Odrzucenie poniższych produktów tuż przed snem pomoże ci w osiągnięciu dobrze przespanej nocy.

Czekolada – to ukryta kofeina i źródło hormonu szczęścia, który wprowadza nas w ekstazę. Kofeina w czekoladzie powoduje zwiększone pobudzenie i zmniejsza zdolność do rozwijania i podtrzymywania głębszych stadiów snu.

Ser – pełnotłuste produkty mleczne mogą powodować refluks, co bez wątpienia nie pomoże ci w zaśnięciu. Oprócz tego sery zawierają tyraminę, aminokwas, który działa jako środek pobudzający i oprócz kłopotów z zaśnięciem może także spowodować bóle głowy.

Alkohol – wypijany w nadmiernej ilości powoduje, że mózg zaczyna produkować wazopresynę, chemiczną substancję, która sprawia, że nerki absorbują wodę, co z kolei przyczynia się do tego, że nasz pęcherz zapełnia się bez spożywania dodatkowych płynów. Alkohol również przerywa ważną fazę snu REM, która niezbędna jest do dobrego wypoczynku i efektywnego przespania nocy.

Pikantne produkty – ostre jedzenie, tak jak ser może powodować problemy z chorobą refluksową przełyku, co komplikuje i spowalnia trawienie i powoduje zgagę oraz nieprzyjemny ból.

Tłuste pokarmy – kochają zgagę. Unikaj ich przed snem jeśli nie chcesz walczyć z niestrawnością i refluksem. Tłuste produkty również potrzebują więcej czasu na strawienie i mogą powodować wzdęcia oraz ból brzucha, który nie pozwoli ci spokojnie spać.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię