Seniorze, w jednym z tych krajów pożyjesz najdłużej

Jakie masz szanse na długie, szczęśliwe życie? Zależy to od wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce twojego zamieszkania.

Poniższa lista jest oparta na danych Światowego Forum Ekonomicznego. Według tej organizacji najdłużej pożyjemy w krajach europejskich i azjatyckich. Najkrótsze życie czeka nas w Afryce.

Jeśli poszukujesz długowieczności pomyśl o przeprowadzce do jednego z poniższych krajów:

1. Hongkong – 84,3 roku

Znajduje się najwyżej na liście i jest zaskoczeniem dla wielu głównie z dwóch powodów: zanieczyszczenia i zagęszczenia ludności. Ale generalnie życie w Hongkongu sprzyja długowieczności. Region ten oferuje dobrą opiekę medyczną, a ludzie tam mieszkający są bardzo aktywni, praktykują sztuki walki Tai Chi, jedzą potrawy przygotowane na parze i większość białka, które spożywają pochodzi ze źródeł roślinnych.

Hongkong

2. Japonia – 83,8 lat

W Japonii mieszka ponad 58 000 Japończyków w wieku powyżej 100 lat, co czyni ten kraj światowym liderem pod względem liczby osób powyżej 80. roku życia. Wszystko to zasługa zdrowej diety, która zawiera dużo ryb, ryżu, tofu, soi i warzywa. Japończycy również jedzą małe porcję i nie napychają się.

 

3. Włochy – 83,5 roku

Według najnowszych badań Włosi żyją dłużej z powodu zmniejszonej luki ubóstwa. Więcej osób stać na kupno zdrowej żywności i mniej stresujące życie. Włosi dużo chodzą, spędzają czas aktywnie na świeżym powietrzu i mają bujne życie towarzyskie.

Włochy

4. Hiszpania – 83,4 lat

Hiszpanie uwielbiają dietę śródziemnomorską, utrzymują silne więzi rodzinne i towarzyskie przez całe życie. Przyczynia się to do szczęśliwszego i dłuższego życia. Przewiduje się, że do 2050 roku ponad 36 procent populacji Hiszpanii będą stanowić seniorzy. Będzie to najwyższy odsetek spośród wszystkich krajów Europy.

Hiszpania

5. Szwajcaria – 83,2 lat

Szwajcarzy to jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie, a także cieszą się jedną z najlepiej prosperujących gospodarek na świecie. Ludzie są bogaci, rząd jest stabilny, co oznacza mało wewnętrznych konfliktów i sytuacji stresowych. System opieki zdrowotnej uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Jak mawiają Szwajcarzy „między zdrowiem, pieniędzmi, szczęściem i, oczywiście, czekoladą, trudno być przewlekle chorym”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię