Oto, skąd Stany Zjednoczone importują ropę

Na początku tego roku baryłka ropy osiągała ceny w okolicach 77 USD. Dzisiaj baryłka tego naturalnego surowca przekroczyła cenę 125 USD. Według statystyk OPEC ostatni skok baryłki ropy ponad 100 USD wydarzył się w 2011 roku podczas Arab Spring – Arabskiej Wiosny Ludów i wojny domowej w Libii. Wzrost cen będzie miał negatywny wpływ na już zakłóconą gospodarkę przez pandemię.

Według danych dotyczące ilości importowanej ropy przez USA sporządzonych przez Amerykańską Agencję Informacji Energetycznej (EIA), USA Stany Zjednoczone tylko w listopadzie 2021 (ostatni miesiąc dostępnych danych) importowały 254 162 000 baryłek ropy.

Zdecydowana większość pochodziła z Kanady, 136 090 000, co stanowi ponad 50 procent całego importu. Z Rosji sprowadzono 17 855 000 baryłek. W obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej najprawdopodobniej baryłki te przestaną docierać do USA. Sankcje ze strony innych członków NATO prawdopodobnie uniemożliwią tym krajom również otrzymywanie ropy z Rosji.

 

Inne kraje, z których Stany Zjednoczone importują ropę to Meksyk – 10 procent zapotrzebowania, Arabia Saudyjska – 7 procent i Kolumbia – 4 procent.

Niektórzy analitycy przewidują, że cena wzrośnie do prawie 150 dolarów za baryłkę, ponieważ Rosja produkuje 17 procent całego gazu ziemnego i 12 procent światowej ropy. Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej i drugim co do wielkości producentem gazu. To także największy dostawca gazu ziemnego do Europy. Prawie połowa dostaw pochodzi z Rosji.

USA wraz z International Energy Agency pracują nad planem uwolnieniem światowych rezerw ropy naftowej. „Aktywnie współpracujemy z krajami na całym świecie, aby zwiększyć zbiorowe uwalnianie ze strategicznych rezerw ropy naftowej w głównych krajach zużywających energię”, powiedział prezydent Biden.

Nowy plan ma być dodany do planu z listopada ubiegłego roku. W listopadzie Waszyngton, Chiny i inne kraje azjatyckie zdecydowały o skoordynowanym uwalnianiu zapasów ropy w celu zwalczania inflacji energetycznej. Jednak do tej pory jedynie Stany Zjednoczone uwolniły około 50 milionów baryłek ropy ze swoich strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR) poprzez sprzedaż i wymianę, podczas gdy Chiny w większości wstrzymywały się z wypuszczeniem swojej ropy.

Amerykańska SPR posiada obecnie około 582,4 miliona baryłek ropy. Jest to najniższy poziom od lat.

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię