Skan oczu pozwala na wykrycie choroby Parkinsona do siedmiu lat przed postawieniem diagnozy
W świecie medycznym oczy od dawna używane są za „okna” na resztę świata. Poprzez skomplikowaną sieć naczyń krwionośnych i nerwów oko dostarcza cennych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia człowieka.
-
Zobacz też: Kawa i aspiryna – nie wolno ich łączyć
Zmiany w wyglądzie i funkcji oczu mogą wskazywać na takie schorzenia jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, a nawet choroby sercowo-naczyniowe. Regularne badania wzroku nie tylko pomagają zdrowy wzrok, ale służą również jako środek monitorowania szerszego stanu zdrowia.
Zespół badawczy UCL i Moorfields Eye Hospital zidentyfikował markery wskazujące na obecność choroby Parkinsona u pacjentów nawet do siedmiu lat przed wystąpieniem objawów klinicznych. A to wszystko za sprawą skanu oczu.
Naukowcy za pomocą sztucznej inteligencji zidentyfikowali markery choroby Parkinsona w skanach oczu używając dwie duże bazy danych AlzEye i Insight, największej na świecie bazy danych obrazów siatkówki i powiązanych danych klinicznych.
Główny autor, dr Siegfried Wagner z UCL Institute of Ophthalmology and Moorfields Eye Hospital, powiedział, że jest ciągle zdumiony tym, co naukowcy mogą „odkryć dzięki skanom oczu”. Dodał, że on i jego koledzy są „w stanie przewidzieć, czy dana osoba zachoruje na chorobę Parkinsona. Mamy nadzieję, że ta metoda może wkrótce stać się narzędziem wstępnym do badań przesiewowych osób zagrożonych chorobą”.
Profesor Alistair Denniston, profesor University of Birmingham i członek NIHR Moorfields BRC, powiedział, że te badania pokazują „potencjał danych oka, wykorzystanych przez technologię do wychwytywania oznak i zmian zbyt subtelnych dla rozpoznania przez ludzi. Możemy teraz wykryć bardzo wczesne objawy choroby Parkinsona, otwierając nowe możliwości leczenia”.
Doktor Wagner dodał, że „znalezienie oznak wielu chorób, zanim pojawią się objawy, oznacza, że w przyszłości ludzie będą mieli czas na zmianę stylu życia, aby zapobiec powstawaniu niektórych schorzeń, a klinicyści będą mogli opóźnić początek i wpływ zmieniających życie zaburzeń neurodegeneracyjnych”.
Wykorzystanie danych ze skanów oczu ujawniło także wcześniej oznaki innych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego oraz schizofrenii.
Naukowcy mają nadzieję, że w niedługim czasie obrazowanie oka posłuży do badania szerszej populacji ostatecznie doprowadzi do analizy prognostycznej.