Kawa i aspiryna – nie wolno ich łączyć

Najbardziej popularny napój na świecie i jeden z najbardziej popularnych leków, razem stanowią bardzo szkodliwą mieszankę.  Nie wolno ich łączyć, a już w żadnym wypadku popijać tabletki aspiryny kawą.

Kawa, dzięki swojemu składowi i Właściwościom pobudzającym, jest dość aktywna chemicznie. Oznacza to, ze może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, nasilający ich działanie, osłabiając je, lub tworząc szkodliwe związki. Dlatego nie wolno nią popijać żadnych leków i ostrożnie stosować wtedy, kiedy przyjmuje się medykamenty.

Z kolei kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna to lek działający przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, słabo przeciwbólowo. Rozrzedza też krew, w związku z czym jest stosowany w profilaktyce chorób zakrzepowych układu krążenia.  Jednak u dzieci poniżej 12 roku życia może wywoływać potencjalnie śmiertelny zespół Retta. Również w połączeniu z kawą może być groźny.

Czym popijać aspirynę? Najlepiej czystą wodą.  Natomiast filiżanką aromatycznego naparu warto raczyć się wtedy, kiedy przyjęte leki zdążyły się wchłonąć – czyli około 2 godzin po ich zażyciu.

Kawa z wkładką?

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię