Jak głosi legenda sok z selera naciowego jest jednym z sekretów wielu gwiazd Hollywood. Czy jest to prawda? Nie wiadomo, jednak nie da się ukryć, że napój ten kryje w sobie wiele cennych właściwości.
Warto spożywać go chociaż raz na jakiś czas. Jakie korzyści zdrowotne da nam spożywanie soku z selera? I czy na pewno jest on tak wartościowy?
Badania dowodzą, że znajdujące się w selerze naciowym składniki przyczyniają się do rozluźnienia ścian tętnic, zwiększenia przepływu krwi, obniżenia ciśnienia oraz zmniejszenia stanów zapalnych. Seler naciowy wspomaga również walkę ze stresem oksydacyjnym.
Jest to warzywo niskokaloryczne, dlatego warto spożywać go na diecie. Dzięki znajdującym się w nim flawonoidom działa przewciwutleniająco, przeciwzapalnie, moczopędnie i rozkurczowo. Dodatkowo flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, a także wpływają na zwiększenie ich elastyczności.
W selerze naciowym nie brakuje też cennych przeciwutleniaczy. Badania sugerują, że znajdujące się w selerze apigenina i luteolina nie tylko redukują stany zapalne, ale mogą również wspomagać leczenie i profilaktykę wielu chorób, takich jak alergie, choroby neurodegeneracyjne, artretyzm czy nawet nowotwory.
W selerze naciowym znajduje się cały szereg witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim witamina A, B2, B6, C oraz K. Znajdziemy tam też spore ilości kwasu foliowego i kwasu pantotenowego, a także wapń, potas, mangan, sód, magnez oraz fosfor.
Niestety, mimo że seler naciowy w postaci soku jest łatwiej trawiony, to jednak podczas procesu wyciskania dochodzi do utraty znacznej części cennych flawonoidów oraz błonnika.
Poza tym warto pamiętać, że sok z selera naciowego nie jest dla każdego. Na ten napój powinny uważać osoby mające problemy z nerkami lub skłonność do powstawania kamicy nerkowej. W selerze naciowym znajduje się spora ilość szczawianów, które mogą nasilać problemy z nerkami. Dodatkowo ze względu na właściwości moczopędne nie powinny go spożywać osoby przyjmujące leki diuretyczne.