Spierzchnięte usta – jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Listopad i pierwsze przymrozki można uznać za oficjalne otwarcie sezony na piekące, spierzchnięte i podrażnione usta. Delikatna skóra warg źle znosi zimno, wilgoć i wiatry. Tera warto dbać o nią szczególnie starannie.

Jeżeli na skórze warg pojawiają się drobne pęknięcia i zaczerwienienia, a usta boleśnie pękają i stają się szorstkie, w pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczyny wywołane niedoborami żywieniowymi. Jeżeli jesteśmy pewni, że przyczyną dolegliwości są jesienne i zimowe kaprysy pogody, czas się zabrać do pracy tak, żeby pozwolić ustom odetchnąć.

Primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić. Ta maksyma Hipokratesa, towarzysząca adeptom medycyny do dzisiaj, doskonale sprawdzi się także w przypadku ust. Bowiem, jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Zacząć należy zatem, od zmiany nawyków. Jeżeli dotąd wybiegaliście na dwór z mokrymi ustami, np. zaraz po myciu zębów, należy tego kategorycznie zaprzestać. Wargi trzeba dokładnie osuszyć (nie trzeć!) i nałożyć cienką warstwę ochronnej pomadki lub wazeliny.

Bezwzględnie należy zaprzestać oblizywania ust w czasie pobytu na zewnątrz. To najczęstsza przyczyna bolesnych podrażnień nękających o tej porze roku wiele osób. Poza profilaktyką, ważna jest także codzienna- i nie tylko, pielęgnacja.

Doskonale działa np. domowy peeling dla ust. Przygotować go jest banalnie prosto. Wystarczy odrobina cukru i łyżeczka oliwy. Tak przyrządzoną miksturą należy delikatnie, okrężnymi ruchami pocierać skórę warg. Po rozprowadzeniu specyfiku usta najlepiej osuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym i nałożyć odrobinę oleju kokosowego, zmieszanego z miodem.  Taka maseczka powinna pozostać na skórze przez około 10 minut.

O ile podobne zabiegi wystarczy przeprowadzić raz  w tygodniu, o tyle codziennie przed wyjściem usta powinno się smarować cienką warstwą wazeliny. Można użyć również oliwy z oliwek, oleju kokosowego, czy nawet masła shea. Posłużą jako warstwa izolująca delikatną powierzchnię warg przed wpływem warunków atmosferycznych – o tej porze roku najczęściej niekorzystnych.

Wieczorem, z kolei, po zakończeniu codziennej toalety na oczyszczoną wcześniej skórę warg można nanieść odrobinę soku z aloesu. Działa regenerująco, gojąco, silnie nawilża, Podobnie działać będzie maść z witaminą A.  Bez względu na metodę, warto zadbać o usta już dzisiaj, nie zapominając o zróżnicowanej diecie i uzupełnianiu płynów.

MT

Zdrowe zamienniki śmieciowego jedzenia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię