Średnia długość życia w USA spada z roku na rok

Jak wynika z najnowszych badań, średnia długość życia w USA spada.

Do 2010 roku Ameryka przodowała w średniej długości życia. Po 2010 roku oczekiwana długość życia zaczęła spadać przez trzy kolejne lata – z 78,9 lat w 2014 roku do 78,6 w 2017 roku. Dzieje się tak pomimo tego, że USA wydają więcej na opiekę zdrowotną na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj w świat.

Dla porównania, według Peterson-Kaiser Health System Tracker, średnia długość życia w podobnie rozwiniętych krajach wynosi 82,2 lat. W Japonii średnia długość życia wynosi 84,1, a Francji – 82,4 i Kanadzie 81,9.

 

Ze wszystkich grup wiekowych dorośli w wieku od 25 do 64 lat odnotowali największy wzrost śmiertelności – o 6% – według badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym JAMA. Badania wykazały, że dolina Ohio, która obejmuje Zachodnią Wirginię, Ohio, Indianę i Kentucky, a także północną część Nowej Anglii, w tym New Hampshire, Maine i Vermont, odnotowała największy wzrost liczby zgonów.

W dużej mierze winne są przedawkowanie narkotyków, samobójstwa, choroby związane z alkoholem i otyłość. Według autorów badań problemy te narastają od lat 80. XX wieku.
Śmiertelne przedawkowanie narkotyków przez osoby w wieku średnim wzrosło o 386,5% między 1999 a 2017 rokiem. W przypadku otyłości śmiertelność w wieku średnim wzrosła o 114%. Zgony z powodu nadciśnienia w tej grupie wiekowej wzrosły o 78,9%. Wskaźniki umieralności związane z problemami związanymi z alkoholem, takimi jak przewlekła choroba wątroby i marskość wątroby, ogólnie wzrosły o 40,6% w tym samym okresie.
W przypadku osób w wieku od 25 do 34 lat wskaźnik zgonów z powodu alkoholu wzrósł o 157,6% w latach 1999–2017.

Odsetek samobójstw wzrósł o 38,3% w przypadku osób w wieku od 25 do 64 lat oraz o 55,9% w przypadku osób w wieku od 55 do 64 lat.
Pomimo większej świadomości na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i lepszego dostępu do medycyny rozwiązanie tych problemów nie zmieni się w najbliższym czasie z powodu kilku podstawowych czynników. Na przykład około 80% dorosłych nie spełnia wytycznych dotyczących aktywności fizycznej. Jak pokazują badania ogromna większość dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub otyłość – według CDC około 71%. Ludzie otyli mają wyższe ryzyko raka, cukrzycy, problemów z sercem i chorób przewlekłych, które mogą doprowadzić do skrócenia średniej długości życia.
Dr. Steven Woolf of Virginia Commonwealth University, jeden z autorów badania twierdzi, że znaczącym czynnikiem w spadku długości życia w USA jest braku wsparcia rodzin.
„W innych krajach rodziny, które przeżywają ciężkie chwile, dysponują programami i usługami, aby złagodzić stres. W Ameryce ludzie często muszą sobie radzić sami. Brak usług socjalnych może również wyjaśniać, dlaczego nasze badanie wykazało wzrost śmiertelności wśród kobiet, które mają jeszcze mniej systemów wsparcia i więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi”, powiedział Woolf. Dodał, że „Nawet jeśli Amerykanie odwrócą ten wsteczny trend, Ameryka potrzebowałaby ponad 100 lat, aby dogonić średnią długość życia innych zamożnych krajów osiągniętą do 2016 roku.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię