15 rzeczy które mogą zniszczyć nawet najsilniejszą relację intymną

Nawet najsilniejsza relacja i najtrwalszy związek może zostać zniszczony przez rzeczy, których nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi.

Aby związek był udany, a my szczęśliwi, należy cały czas dbać o związek, zabiegać o partnera, a przede wszystkich rozmawiać i przebywać ze sobą (a nie obok siebie).

Musimy mieć świadomość istnienia okoliczności, które mogą spowodować osłabienie relacji i powolne oddalanie się od siebie. Z upływem czasu nasza miłość może przerodzić się w nienawiść. Oto przykłady:

1. Brak seksu

Seks jest jedną z podstawowych, fundamentalnych i podstawowych potrzeb człowieka. Spełnia bardzo ważną rolę w związku – jest formą utrzymywania bliskości, okazania partnerowi zainteresowania, pożądania, poprawiania nastroju. Brak seksu często związany jest z pojawiającą się niepewnością, żalem, frustracją. Medycyna udowodniła niejednokrotnie, że każdy człowiek potrzebuje seksu (choć różnych ilościach), jego brak może spowodować poważne zaburzenia psychiczne.

2. Spadek poziomu bliskości

Bliskość budowana jest przez wiele elementów: czułe słówka, przytulanie, trzymanie za ręce, pocałunki, wspólne spędzanie wolnego czasu, romantyczne kolacje, rozmowy. W większości przypadków wszystkie te elementy zanikają najczęściej wtedy, kiedy pojawia się dziecko. Będąc w związku cały czas należy pamiętać o bliskości fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Bardzo często spadek poziomu bliskości jest bezpośrednio związany ze zmęczeniem lub… wstydem. W tym wypadku szalenie istotnia jest komunikacja i uświadomienie sobie, że dla przykładu rozstępy po ciąży czy dodatkowe parę kilogramów, nie ma tak wielkiego znaczenia jak nam się wydaje.

3. Powstrzymywanie się przed wyrażaniem uczuć

Wszystkie emocje w związku powinno wyrażać się swobodnie, szczerze i na bieżąco. Nie bójmy się mówić dziękuję, doceniać, ale też i przepraszać za coś w czym zawiniliśmy. Najgorsze co można zrobić to próbować w sobie tłumić złe emocje – kiedy partner czymś nas irytuje – powiedzmy to od razu. Czasami chcąc uniknąć kłótni powstrzymujemy się – nic to jednak nie da, wręcz pogorszy sprawę, ponieważ narastające w nas emocje wcześniej czy później wybuchną powodując poważna awanturę.

4. Brak okazywania uczuć

Nie można zapomnieć o okazywaniu uczuć. Skąd partner ma wiedzieć, że wciąż go kochasz, jeśli mu tego nie mówisz lub/ i nie okazujesz? Wyszeptane „kocham Cię” spontanicznie i po prostu pozwoli podtrzymać tę „iskierkę” miłości. Jeszcze lepiej, jeśli do tego dodamy czasami skromny upominek – zupełnie bez okazji.

5. Zapominanie o sobie

Jeżeli w związku całkowicie oddamy się drugiej osobie i zapomnimy o swoich potrzebach takich jak czas dla siebie – to również nie wróży niczego dobrego. Obie strony w związku powinny mieć czas na to co lubią.

6. Kłamstwa

Kłamstwo szkodzi wszędzie, niezależnie od tego, gdzie się pojawi. Nie jest istotne czy kłamiemy na temat przeszłości czy wydarzeń bieżących – każde kłamstwo wcześniej czy później wyjdzie na jaw. W najlepszym wypadku czeka nas tłumaczenie się w najgorszym poważny kryzys, który może zakończyć się rozstaniem.

7. Ukrywanie problemów

Często problem występuje w parze z kłamstwami. Związek to nie tylko przyjemności – to także wzajemne wsparcie. Jeżeli ktoś w związku cierpi – powinien szukać wsparcia w drugiej osobie. Nie rywalizujmy ze sobą o to kto ma więcej i mniej problemów i o to kto je lepiej potrafi rozwiązywać. Nauczmy się rozmawiać o problemach i okazywać wzajemnie wsparcie. Podstawowa zasada: „wysłuchaj, nie oceniaj”

8. Rutyna

W żadnej dziedzinie życia nie można żyć według sztywnego schematu  – tym bardziej w związku. Związek wymaga ciągłego zaangażowania i podtrzymywania „atmosfery”. Oczywiście, nie każdy partner oczekuje ciągłych nowości i wprowadzania zmian – taki tryb może wręcz go zniechęcić. Ale oderwanie się czasami od przyjętego schematu, wyjście na spacer, do restauracji, kina, itp. – będzie z pewnością miłym akcentem.

9. Protekcjonalne podejście do partnera

W związku każdy posiada dokładnie takie same prawa. Jeżeli dajemy do zrozumienia partnerowi, że jesteśmy mądrzejsi czy lepiej coś wykonujemy najzwyczajniej w świecie go ranimy. Pierwsze co należy zrobić, to zaakceptować różnice między wami i je szanować. Pamiętaj, że nie każdy musi być „mistrzem” we wszystkim co robi.

10. Problemy z zaufaniem

Najlepiej wszelkie wątpliwości wyjaśniać od razu. Niewyjaśnione sytuacje powodują ciągłe podejrzenia, insynuacje, szpiegowanie. Podstawą związku powinno być wzajemne zaufanie.

11. Ukrywanie związku

Ukrywanie związku rodzi w partnerze przeświadczenie, że się go wstydzimy. Zresztą, przeważnie tak właśnie jest. Jeżeli boimy się reakcji bliskich na naszego partnera, z jakiegoś powodu się go wstydzimy powinniśmy zadać sobie pytanie, czy faktycznie chcemy z nim być?

12. Brak lojalności i „skarżenie” na partnera

Nie ma nic gorszego. Wszystkie problemy i niejasne sytuacje powinny być wyjaśniane tylko między wami. Jeżeli skarżymy na partnera do znajomych, przyjaciół, rodziców – jesteśmy po prostu fałszywi. Prawdziwy problem pojawi się, kiedy partner dowie się, że jest „obgadywany” – zazwyczaj kończy się to rozstaniem.

13. Różnice w planach

Oczywiście, w związku nie zawsze jest tak, że chcemy tego samego i do tego samego dążymy. Niektóre różnice mogą generować poważne problemy: np. on chce mieszkać w bloku i w mieście, ona w domu i poza miastem; ona chce mieć dzieci, on nie chce o nich słyszeć, itp. Nie ma tutaj złotego środka. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest dialog i sztuka kompromisu. Jednakże, w tak trudnych kwestiach nie zawsze można go znaleźć. Warto rozeznać się w życiowych planach partnera przed zbudowaniem trwałego związku.

14. Ciągłe kłótnie

Jak już pisaliśmy wyżej, miłość nie polega na tym, aby we wszystkim się zgadzać. Kłótnie zdarzają się nawet najlepszym parom. Problem zaczyna się wtedy, gdy kłótnie zdarzają się często, kilka razy w tygodniu, w dodatku o błahe rzeczy. Sztuką w miłości jest akceptacja, tolerancja i szacunek: Akceptujemy partnera takim jakim jest, tolerujemy i szanujemy różnice. Nie można przekonywać za wszelką cenę do swoich racji. Ważne jest też, aby po każdej kłótni obie strony dążyły do zgody. Można tutaj przytoczyć słowa papieża Franciszka: „Kłóćcie się, ile chcecie, niech latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody”

15. Brak pracy nad związkiem

To właściwie tak na podsumowanie. Wszystko to co zostało wymienione powyżej wymaga naszej ciągłej uwagi, zaangażowania i pracy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię